Samochód 25 - 30 tysięcy

09 Wrz 2024, 11:25

Witam, małymi krokami zbliżam się do wymiany samochodu. W związku z tym, chciałem się poradzić w jakich markach i modelach szukać. Budżet jak w temacie.
Od 2019 roku jeżdżę Leonem z 2003 r. 75 koni, który jest moim pierwszym w życiu samochodem, dlatego też nie mam zielonego pojęcia czego szukać w nowszych konstrukcjach. Nie mam specjalnych wymagań, raczej te standardowe, czyli w miarę mało awaryjne auto. Benzyna z możliwością dodania LPG. Fajnie, jakby miął trochę większą moc, żeby sprawniej wyprzedzać na trasach. Po rozpoznaniu w sieci wytypowałem kilka aut, którymi jestem zainteresowany. Prosiłbym o opinie, które warto rozważyć, a które wywalić całkowicie.

Moje typy:
- Ford Focus MKIII (to mój faworyt, podoba mi się jak ch...a)
- Seat Leon III
- Honda Civic VIII
- Toyota Auris II
- Kia Ceed II
- Audi A3 8P (wrzucam to Audi, ponieważ jest to ponoć grupa VAG, więc części są stosunkowo tanie, ale nie mam pewności)

Jest też jeden temat, który burzy mi plan zakupu młodszego auta. No i dochodzi kwestia dodatkowych potencjalnych usterek. Mianowicie od zawsze podobały mi się SUVy/terenówki i wybrałem też kilka aut z tego segmentu:
- Suzuki Grand Vitara II (faworyt, podobnie jak Focus, bardzo mi się podoba)
- Toyota Rav4 II
- Hyundai Tucson I
- Kia Sportage II
- Dacia Duster I

Bardzo proszę o rady i wskazówki :)
Spaget
Nowicjusz
 
Posty: 12

09 Wrz 2024, 14:48

Spaget napisał(a):Ford Focus MKIII (to mój faworyt, podoba mi się jak ch...a)


No i świetny wybór z silnikiem 1.6/125

Spaget napisał(a):- Seat Leon III


Brak silnika pod LPG

Spaget napisał(a):Honda Civic VIII


Technicznie ok ale to mało wygodna, twarda taczka, co kto lubi

Spaget napisał(a):Toyota Auris II


Do 30? Zapomnij

Spaget napisał(a):Kia Ceed II


Spoko tylko pod gaz 1.4/100 więc trochę zamulacz

Spaget napisał(a):Audi A3 8P (wrzucam to Audi, ponieważ jest to ponoć grupa VAG, więc części są stosunkowo tanie, ale nie mam pewności)



Pod gaz masz wyłącznie 1.6/102 więc pojedzie słabo, spali sporo a i cena zakupu wysoka.


Do listy dorzucilbym lancera i może ar giulietta 1.4/120


Spaget napisał(a):Jest też jeden temat, który burzy mi plan zakupu młodszego auta. No i dochodzi kwestia dodatkowych potencjalnych usterek. Mianowicie od zawsze podobały mi się SUVy/terenówki i wybrałem też kilka aut z tego segmentu:
- Suzuki Grand Vitara II (faworyt, podobnie jak Focus, bardzo mi się podoba)
- Toyota Rav4 II
- Hyundai Tucson I
- Kia Sportage II
- Dacia Duster I


Masz potrzebę posiadania auta z wyższym prześwitem i 4x4 czy po prostu chcesz zapłacić podatek od mody i za 30k kupić stare, mało ekonomiczne i rdzewiejące auto o kosztach utrzymania wyższych niż standardowe kompakty?
Zawsze jak wsiadam do któregoś z we modeli czy innej ligi/kaszkaja to się tylko uśmiechem pod nosem jak można zapłacić tyle siana za coś takiego :mrgreen:
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2527
Przebieg/rok: >50tys. km

09 Wrz 2024, 15:02

Elegancko, dzięki za odpowiedź. Co do tych SUVów to nawet nie chodzilo o 4x4. Po prostu zawsze mi sie takie samochody podobały, ale nie aż tak żeby się ładować w koszta. Szczerze, to chyba zapytałem tylko po to, żeby mnie ktoś od tego pomysłu odwiódł.

A pomijając kwestie LPG, to te Focusy 1,6 w wersji 105 konnej są awaryjne czy po prostu będą mulić na drodze?
Spaget
Nowicjusz
 
Posty: 12

09 Wrz 2024, 21:33

IMO 125 to minimum dla tego auta do sprawnego poruszania, 105 wystarczy do spokojnej jazdy po mieście. 125 ma bardziej skomplikowany wydech - dwa katy, cztery sondy. 105 ma hydrauliczne wspomaganie a 125 elektryczne. Wydaje mi się też, że 105 w manualu wychodziły wyłącznie ze skrzynią 5
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2527
Przebieg/rok: >50tys. km

10 Wrz 2024, 08:16

Mi mechanik odradzał 1.6 125km fordowskie. Podobno wcale nie jest to bezproblemowy silnik w odróżnieniu od starszego konstrukcyjnie i znacznie prostszego 1.6 105km. Zresztą możesz poczytać na grupach na fb to się przekonasz.
Może fiat bravo 1.4 T-jet?
hoderi145
Aktywny
 
Posty: 294
Auto: Audi Q3 Sportback
Silnik: 1.5tsi 150km
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Automatyczna

11 Wrz 2024, 09:54

Z mojej perspektywy, to ja miałem Hondę Civica 8 przez dwa lata, kumpel zbliżony czas Forda. Awaryjność podobna, dawaliśmy auta do mechanika w podobnym czasie, ale psuły się nam inne komponenty :D u mnie było coś nie tak z elektryką, on co chwila coś z zawiasem. Suma summarum w obu przypadkach nie było dużo problemów, może się dobre egzemplarze trafiły, ale mogę ogólnie polecić. U niego 1.6 125 km na lpg, u mnie honda 1.8 140km, też zagazowane
LonginL
Nowicjusz
 
Posty: 4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Nadwozie koncepcyjnej Kia Sportspace
    W przeciwieństwie do klasycznych pojazdów typu kombi, station wagon czy nawet shooting brake – Kia Sportspace wyróżnia się zdecydowanie odmienną i wyszukaną architekturą w stosunku do tradycji. Wydłużoną ...
    Prototyp Nowej Hondy Civic Type R na Tokyo Auto Salon
    Podczas tegorocznego salonu samochodowego w Tokio, poświęconego samochodom o wysokich osiągach oraz konstrukcjom stuningowanym. Prototyp prezentuje elementy stylizacyjne, które znajdą się w Hondzie Civic Type R nowej ...