Odsetek osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi ponad 12% mieszkańców, czyli 3,1 mln obywateli. Podobnie sytuacja kształtuje się w całej Europie.
Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne. Relatywnie niższy jest udział procentowy osób z uszkodzeniami narządu wzroku i słuchu, z chorobą psychiczną i upośledzeniem umysłowym.
Chociaż niektóre schorzenia wykluczają takie osoby z możliwości posiadania prawa jazdy, to jednak w wielu przypadkach takiej bariery nie ma. Często wystarczy odpowiednio dostosować samochód do potrzeb osoby niepełnosprawnej, wyposażając go w specjalnie dobrany system wspomagający czynności takiej osoby, właściwy dla jej schorzenia. Wśród systemów wspomagających zmotoryzowanych niepełnosprawnych wyróżniamy: - systemy pomagające przy wsiadaniu, - mechanizmy sterujące, pozwalające kierowcy w pełni kontrolować samochód niezależnie od jego dysfunkcji. Do najpopularniejszych mechanizmów sterujących należą ręczny gaz i hamulec, często połączone z automatyczną lub manualną bezsprzęgłową skrzynią biegów, - systemy do mocowania i przewozu wózków inwalidzkich, - pozostałe urządzenia wspomagające, takie jak sterowanie regulacją foteli, klimatyzacji, szyb, lusterek itp. zwiększające ergonomię użytkowania pojazdu przez osobę niepełnosprawną.
Jaki samochód dla niepełnosprawnego z najwyższą grupą inwalidzką? "Przede wszystkim powinien być to samochód z automatyczną skrzynią biegów. Auto takie najłatwiej przystosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej, a jego prowadzenie daje największy komfort kierowcy. Samochód powinien być też maksymalnie zelektryfikowany: elektryczne regulacje szyb, fotela i lusterek bardzo poprawią ergonomię i ułatwią wprowadzanie modyfikacji, takich jak np. przenoszenie przycisków sterowania na kierownicę. Warto zwrócić uwagę na to, aby bagażnik był na tyle pojemny, żeby zmieścić wózek inwalidzki bez konieczności jego składania - często może to bardzo ułatwić przygotowanie do podróży" mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.
Samochód niepełnosprawnego kierowcy powinien być również odpowiednio oznaczony. Ułatwi to korzystanie z miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Wymagana do tego jest karta parkingowa, którą należy wyrobić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Karta parkingowa niepełnosprawnego zawiera jego zdjęcie oraz imię i nazwisko.
Na jej podstawie może on korzystać z miejsc parkingowych przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych w Polsce i krajach Unii Europejskiej oraz ma możliwość niestosowania się do niektórych znaków drogowych. Karta ta powinna być umieszczona za przednią szybą samochodu tak, aby było możliwe jej odczytanie.
Nie muszą, ponieważ karta kierowcy jest spersonalizowanym dokumentem, który muszą posiadać wszyscy kierowcy poruszający się pojazdami wyposażonymi w tachografy cyfrowe. Czyli będą to zazwyczaj kierowcy zawodowi.
Zgodnie z przepisami dokument ten ma charakter imienny, oznacza to że jest przypisany konkretnej osobie. Jeden kierowca może posiadać tylko jedną taką kartę. Nie można też posługiwać się cudzą kartą kierowcy ponieważ jest to podyktowane według prawa nałożeniem dosyć wysokiej grzywny. Jeżeli już mamy taką kartę i dzięki niej pracujemy to trzeba pamiętać żeby zawsze ją mieć przy sobie. Dlaczego? Gdy jej zapomnimy nie możemy prowadzić samochodu.
Uważaj na Pieszych na wielopasmowych jezdniach Do najbardziej niebezpiecznych miejsc dla pieszych należą przejścia przez wielopasmowe jezdnie bez sygnalizacji świetlnej. Do potrąceń najczęściej dochodzi, gdy pieszy wchodzi na oznaczone przejście, widząc zatrzymujący się ...
Czym jeżdżą Amerykanie? Najpopularniejsze luksusowe SUV-y w USA Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych słyną z nieco innych upodobań motoryzacyjnych niż Europejczycy. Ale po obu stronach Atlantyku moda na wyżej zawieszone, pojemne i wygodne auta trwa w najlepsze, chociaż za oceanem popularnością ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.