Samochodem w góry na narty

22 Gru 2022, 17:15

W górach jeszcze zima więc wiele osób wybiera się w tym czasie w góry, by pojeździć na nartach czy snowboardzie. Kierowcy powinni jednak odpowiednio przygotować się do takiej podróży, aby w bezpieczny sposób przewieźć sprzęt i nie dać się zaskoczyć trudnym warunkom na drodze.

Samochodem w góry na narty Trwający sezon narciarski to dobry czas, aby po tygodniach przebywania w pracy, wymagającej nierzadko siedzenia przed ekranem wiele godzin dziennie, zażyć ruchu na świeżym powietrzu i uprawiać sporty zimowe. Podpowiadamy, o czym powinni pamiętać wszyscy miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu, którzy wybierają się w góry autem.

Spakuj się z głową

Pamiętajmy, żeby przed wyruszeniem w drogę spakować nie tylko sprzęt narciarski czy snowboard, lecz także wyposażenie, które może nam się przydać podczas jazdy samochodem w górach. Warto dowiedzieć się, jakie warunki panują w miejscu, które zamierzamy odwiedzić, aby zabrać ze sobą na przykład łańcuchy śniegowe, saperkę czy żwirek do podsypania pod koła, gdy utkniemy w śniegu.

Montowanie łańcuchów śniegowych można przećwiczyć wcześniej na płaskiej powierzchni, aby w razie potrzeby umieć je założyć, kiedy będziemy poruszać się po oblodzonych i zaśnieżonych górskich drogach. Łańcuchy antypoślizgowe pomagają bezpiecznie przejechać przez te odcinki, na których nie radzą sobie nawet opony zimowe, jednak gdy tylko ponownie znajdziemy się na odkrytym asfalcie, należy zdjąć łańcuchy z kół, aby nie spowodować uszkodzeń opon lub nawierzchni drogi mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak najwygodniej przewozić sprzęt

Nie należy transportować niezabezpieczonego, luźno przemieszczającego się sprzętu sportowego w kabinie auta, gdyż może to stanowić zagrożenie zarówno dla kierowcy, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu. Najbardziej komfortowe jest podróżowanie z nartami czy deską umieszczonymi na zewnątrz auta. Mamy tu do dyspozycji bagażniki dachowe, wśród których należy wybrać box dopasowany do rozmiarów i liczby przewożonych kompletów nart czy desek snowboardowych. Zwróćmy przy tym uwagę na dopuszczalne obciążenie dachu zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Możemy zdecydować się również na tańsze i łatwe w montażu uchwyty mocowane na dachu i mimo że przewożenie sprzętu narciarskiego w ten sposób jest dość wygodne, to jednak nie chroni przed działaniem warunków atmosferycznych, co może mieć znaczenie zwłaszcza przy dłuższych podróżach.

Pamiętaj o bezpiecznej jeździe

Przemieszczając się z załadowanym bagażnikiem dachowym, miejmy na uwadze, że nie pozostaje on bez wpływu na aerodynamikę naszego auta. Pamiętajmy o tym zwłaszcza przy wykonywaniu manewrów, między innymi takich jak wyprzedzanie czy wymijanie, które o tej porze roku i tak mogą być utrudnione na przykład przy niekorzystnej pogodzie, podczas opadów, ograniczonej widoczności czy na śliskiej nawierzchni.

Zimą na górskich trasach szczególne znaczenie ma zachowanie bezpiecznej prędkości i dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków. Ostrożna, rozważna jazda i myślenie za kierownicą na pewno zaprocentują choćby przy pokonywaniu zakrętów czy jeździe pod górkę na oblodzonej trasie.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3804
Zdjęcia: 13106
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

23 Gru 2022, 12:37

Redakcja napisał(a):saperkę czy żwirek do podsypania pod koła, gdy utkniemy w śniegu
Od żwirku będą lżejsze maty trakcyjne na śnieg i lód ale są wielorazowego użytku. Warto o nich pomyśleć jak jeździmy często w góry gdzie warunki potrafią być naprawdę trudne.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10021
Zdjęcia: 35

29 Gru 2022, 19:22

Żwirek, to redakcja niech kupi prezesowi dla kotka... :D :D :D
Kto normalny wozi w aucie żwirek, żeby posypać sobie drogę :?:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

29 Gru 2022, 20:49

Co do łańcuchów trzeba pamiętać że nie na wszystkich aut je zamontujemy, w nowoczesnych autach felgi 18 czy 19 to już standard więc zwykle nie ma na nie miejsca. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w "skarpety".
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16555
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

31 Mar 2023, 08:59

No pomysł świetny! Jak dla mnie nie ma nic lepszego, niż ferie w Beskidach :)
Ostatnio edytowany przez ArteK, 31 Mar 2023, 09:25, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Regulamin pkt 4.4.e
KacperT4
Początkujący
 
Posty: 73

01 Cze 2023, 09:50

Wszystko fajnie, ale co w przypadku kiedy auto się popsuje i bedzie potrzebna laweta? wiecie jakie wiaża się z tym koszty? Otóż to ile kosztuje laweta wyjasnione jest tutaj: "Cenniki lawet zazwyczaj są ustalane w odniesieniu do przejechanych kilometrów, jednak patrząc całościowo, taka usługa powinna nas kosztować od około 200 do 250 złotych na terenie miasta. W im dalsze rejony będziemy się zapuszczać, tym cena będzie wyższa."
Ostatnio edytowany przez ArteK, 01 Cze 2023, 09:53, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Regulamin pkt 4.4.e
janedoeee
Nowicjusz
 
Posty: 6