Skąd się biorą zniżki na OC?

26 Kwi 2023, 10:45

Skąd się biorą zniżki na OC? Zakres OC jest dokładnie taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Nieco inne mogą być natomiast zniżki na OC przyznawane przez konkretnych ubezpieczycieli. Ci rządzą się swoimi prawami i przyznają ulgi według własnego systemu. Nie jest jednak tajemnicą, że im wyższe zniżki, tym lepiej dla kierowcy. Zatem, jak je kolekcjonować? Co wpływa na wysokość zniżek na OC?

Zniżki na OC, czyli obiekt pożądania kierowców

Zniżki na OC są niezwykle pożądane przez kierowców. Nie dlatego, że ci lubią po prostu coś “mieć na koncie”, ale dlatego, że pełnią całkiem istotną rolę w kształtowaniu wysokości składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Na jej wpływ ma co prawda wiele różnych czynników - począwszy od parametrów technicznych auta, na profilu samego kierowcy kończąc. Zwykle ci, którzy mają na swoim koncie maksymalne zniżki na OC, mogą liczyć na najtańszą polisę.
Skąd się biorą zniżki na OC? Ale uwaga - nie jest to regułą! Może się zdarzyć, że podstawowa cena OC w jednym towarzystwie będzie nawet nieco wyższa od tej w innym - i to z odliczeniem zniżek na ubezpieczenie. Niemniej, zniżki warto posiadać i warto na nie pracować. Pozostaje tylko pytanie - w jaki sposób?

Jak działa system zniżek OC?

Tak pożądane zniżki na OC to procentowy lub kwotowy rabat, jaki udzielany jest właścicielowi pojazdu podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kierowca, który może poszczycić się bezwypadkową historią, zbiera je za każdy kolejny rok. Standardowo, jeden rok bez szkody, to 10 proc. zniżki na koncie kierowcy. Nie jest to jednak regułą, ponieważ towarzystwa mają absolutną dowolność w systemie ich przyznawania, więc mogą nagradzać i karać kierowców według własnej filozofii.

Niekiedy zdarza się, że ubezpieczyciel może przyznać nawet 20 proc. zniżki za jeden rok przerwy. Szczęście jednak może nie trwać długo, ponieważ jest też druga strona medalu - każda szkoda na koncie kierowcy kosztuje dokładnie tyle samo… Zazwyczaj jednak, po 6 latach bezszkodowej jazdy, możemy stać się dumnymi posiadaczami zniżek w wysokości 60 proc.

Historia ubezpieczeniowa kierowcy a wysokość zniżek

Kolejne dni, miesiące i lata bez żadnej szkody na naszym koncie, to jedynie jeden z czynników mających wpływ na zniżki na OC. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że na ich wysokość wpływa także ciągłość ubezpieczenia OC. Choć o tej mówi się zazwyczaj w kontekście uniknięcia kary za brak polisy, odgrywa ona istotną rolę także w systemie naliczania zniżek. Dlaczego? Warto mieć na uwadze fakt, że zniżki na OC nie są przyznawane bezterminowo. Oznacza to, że długie przerwy pomiędzy kolejnymi ubezpieczeniami mogą spowodować ich zmniejszenie, a nawet wygaśnięcie.

Dla przykładu - jeśli sprzedaliśmy samochód i przez wiele lat nie ubezpieczaliśmy żadnego pojazdu, nie budowaliśmy tym samym swojej historii ubezpieczeniowej. Wówczas, inwestując w cztery kółka po długiej przerwie, pozbawieni zniżek, możemy otrzymać imponującą składkę ubezpieczeniową. Imponującą, w tym negatywnym znaczeniu.

A co z historią ubezpieczeniową auta służbowego? Otóż okazuje się, że jest na to sposób. Jeśli nie posiadaliśmy przez pewien czas auta prywatnego, ale poruszaliśmy się służbowym, możemy w ten sposób także liczyć na zniżki na polisę OC. Jak to jest możliwe? Potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy, iż w danym okresie to właśnie my kierowaliśmy konkretnym pojazdem. Taki dokument honorowany będzie przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a nam pozwoli na uzyskanie zniżek na OC.

Jak mądrze wykorzystać zniżki, czyli gdzie szukać ubezpieczenia?

Wydatek, jakim jest obowiązkowe ubezpieczenie OC rzeczywiście może nadszarpnąć nieco nasz domowy budżet. To dlatego, kupując polisę, szukamy rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić co nieco. Budowanie historii ubezpieczeniowej i korzystanie ze zniżek w OC, to jeden ze sposobów na obniżenie składki. Optymalnej oferty ubezpieczeniowej możemy także szukać korzystając z dostępnych na rynku kalkulatorów OC/AC takich jak Rankomat, Beesafe, mubi itd. Przykładowo kalkulator Beesafe, wyróżnia się na tle innych tego typu narzędzi maksymalnym uproszczeniem. W Beesafe wystarczą jedynie dwie dane, by wyliczyć wysokość składki ubezpieczeniowej i zapewnić sobie ochronę bez wychodzenia z domu.

źródło: artykuł partnerski | autor: redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3803
Zdjęcia: 13105
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

26 Kwi 2023, 10:56

Przy przedłużaniu ubezpieczenia zawsze warto zrobić sobie niezależną kalkulację np. przez dostępne kalkulatory i porównać ofertę bo czasem możemy dostać to samo oszczędzając kilka dobrych stówek. Jeżeli otrzymamy np. na maila kalkulację od obecnego ubezpieczyciela to warto na jej temat porozmawiać z agentem bo często da się jeszcze wynegocjować jakiś rabat jak nie chcemy zmieniać firmy ubezpieczeniowej.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10008
Zdjęcia: 35
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Co należy okresowo sprawdzać w samochodzie?
    Nie znalazłem na forum podobnego tematu, a myślę że może on pomóc innym użytkownikom/kierowcom w ustaleniu tego na co powinni zwracać uwagę okresowo podczas eksploatacji samochodu. O pewnych rzeczach zapominamy czasem ...
    Jak zmienia się Toyota GT86 Kuby Przygońskiego zimą
    "Przerwa zimowa to najważniejszy moment w rozwoju technologicznym, bo wtedy wprowadzamy wszystkie duże zmiany. I tak się dzieje w każdej dziedzinie motorsportu" mówi Kuba Przygoński, który szykuje swoją Toyotę ...