Spadające obroty i szarpanie na zimnym silniku - Peugeot 106 1.0

28 Cze 2020, 23:53

Witam, od pewnego czasu przy odpaleniu po dłuższym postoju obroty po kilku sekundach spadają (nie mam obrotomierza :angry: ) do poziomu ''szarpania'', jakby silnik miał zaraz zgasnąć, gdzie za moment się znacznie podwyższają- słychać aż lekkie wycie, całość powtórzy się z dwa razy i jest dobrze. Jednak podczas jazdy (około 5 min od odpalenia) jazda jest nierówna, silnik niepłynnie przyśpiesza, czuć minimalne szarpanie. Najbardziej odczuwalne jest to przy wbiciu drugiego biegu, wtedy chwile po zasprzęgleniu bardzo powoli wbija się na obroty, na trójce też minimalnie szarpie. Dodam, że po przejechaniu kilku kilometrów, wszystko dochodzi do normy, ponowne odpalenie na ciepłym silniku nie powoduje już spadania obrotów. Pojazd to Peugeot 106 1.0 monowtrysk Bosh. Macie jakieś pomysły co to może być? Może silnik krokowy? :D
Berylos
Nowicjusz
 
Posty: 6

29 Cze 2020, 12:50

Berylos napisał(a):Macie jakieś pomysły co to może być? Może silnik krokowy?
jeżeli masz tam silniczek krokowy to od tego bym oczywiście zaczął sprawdzanie być może nie domyka się co z kolei przy odpaleniu zimnego silnika powoduje opisane problemy. Warto też zajrzeć do świec i zobaczyć w jakim stanie masz filtr powietrza.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9908
Zdjęcia: 35

29 Cze 2020, 19:10

Filtr powietrza mam stosunkowo nowy, ma niecałe dwa miesiące. Co do krokowca - da się go jakoś sprawdzić czy pozostaje tylko zakup nowego? Znajomy podsunął pomysł ''brudnej przepustnicy'' - ona się znajduje pod wtryskiem? Może faktycznie coś brudnego, do wyczyszczenia
Berylos
Nowicjusz
 
Posty: 6

10 Lip 2020, 23:10

Wyczyściłem przepustnice, problem dalej jest. Aktualnie zauważyłem również nierówną pracę silnika na wolnych obrotach, jakby delikatnie podszarpywał. Znalazłem uszkodzony wąż łączący pokrywę zaworów z filtrem powietrza. Skleiłem go szybko pastą do kominka lecz problem nie ustał. Wiecie od czego jest ten przewód?
Berylos
Nowicjusz
 
Posty: 6

11 Lip 2020, 08:00

Ja to bym zaczął od świec
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16444
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

11 Lip 2020, 10:02

Może faktycznie - komplet tańszy od krokowca 8) wspomnę, że po 5-10 min jazdy problem wzrastających obrotów po naciśnięciu sprzęgła, nierównej jazdy całkowicie znika.
Berylos
Nowicjusz
 
Posty: 6
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Czy agresja na drodze może być zaraźliwa?
    Nieprzyjemne gesty, nadmierne używanie klaksonu, zajeżdżanie innym drogi czy naciskanie na innych kierowców przez jazdę zbyt blisko – to wszystko nie tylko stwarza zagrożenie i brak szacunku, ale może również ...
    Co może zamarznąć w naszym samochodzie?
    Co w samochodzie jest szczególnie wrażliwe na niską temperaturę? Jak sobie poradzić z typowo zimowymi problemami? Poniżej prezentuję kilka odpowiedzi które mogą okazać się przydatne wielu kierowcom. Głównym ...