Sprzedaż auta

04 Lip 2017, 12:54

Witam :)

Chciałabym aby ktoś pomógł mi i wytłumaczył kilka rzeczy.
Sprawa wygląda tak:
Dostałam samochód od dziadka. Stan jego zdrowia nie pozwala mu na jeżdżenie nim już. Jednak samochód nie został jeszcze na mnie przerejestrowany. To było tylko słownie ustalone.
Ale ten samochód jest mi w ogóle niepotrzebny. Chcę więc go sprzedać.

Powiedzcie mi czy bardziej opłacalna jest sprzedaż bezpośrednio dziadek -> nabywca czy dziadek -> ja -> nabywca.
Z jakimi to się wiąże kosztami? Czy gdybym go przepisała na siebie to musiałabym coś zapłacić?

Nie znam się na samochodach, to zupełnie nie moja działka.
Proszę o wytłumaczenie wszystkiego jak dla blondynki :)
Mafika
 

04 Lip 2017, 12:58

To zależy od wartości rynkowej samochodu ;) jeśli jest wart więcej niż 1000zł to trzeba zapłacić w US podatek od wzbogacenia. Wiec w takiej sytuacji lepiej jeśli nowy właściciel spisze umowę bezpośrednio z dziadkiem.
Astra
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 04 09 2013
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Citroen C5
Silnik: 2.0 HDI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

04 Lip 2017, 13:14

Tylko podatek? A jakieś OC, AC?
Czy to też bym musiała zapłacić?
Mafika
 

04 Lip 2017, 14:34

Jeśli samochód ma aktualne ubezpieczenie to nowy właściciel nie musi zawierać nowej polisy (może, jeśli chce)
Astra
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 04 09 2013
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Citroen C5
Silnik: 2.0 HDI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

04 Lip 2017, 14:51

A czy jest jakiś okres czasu, między przepisaniem samochodu na mnie a sprzedaniem go? Czy mogę to zrobić od razu? :)
Mafika
 

04 Lip 2017, 15:04

Można to zrobić nawet od razu. Pamiętać tylko trzeba, że w rozumieniu ustawodawcy, jeśli sprzedamy samochód w okresie krótszym niż 6 miesięcy od jego nabycia i będzie przychód to trzeba od tego zapłacić podatek.
bosman
Nowicjusz
 
Posty: 20
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Warszawa i okolice
Prawo jazdy: 0- 0-2000
Auto: Mazda 6
Skrzynia biegów: Manualna

04 Lip 2017, 20:16

Mozesz napisać jaki masz powód zeby ten sam.przepisać na siebie.... :?: Jezeli mieszkacie w tej samej miejscowości to najlepsza jest forma
Mafika napisał(a):Powiedzcie mi czy bardziej opłacalna jest sprzedaż bezpośrednio dziadek -> nabywca
Owszem mozesz słuzyć pomocą w załatwieniu sprzedazy.Uwazam ze wszelkie inne formy zmian w tym wypadku są zbędne...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6175
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

05 Lip 2017, 18:50

Nie rozumiem, p[o co się rozwodzić nad tak prostym tematem. Sprawa jest przecież jasna - najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest jak auto sprzeda dziadek. Po co kombinować z dwoma umowami? I tak tą jedną będzie trzeba dać nowemu nabywcy...Więc jaki jest sens załatwiać darowiznę, a potem sprzedawać. Mało tego - jak dobrze pamiętam, po zrobieniu darowizny, nie można chyba tego sprzedać do jakiegoś czasu. A jak się sprzeda wcześniej, to trzeba płacić podatek.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

05 Lip 2017, 18:58

... z darowizną tak samo, jak sprzeda w ciągu 6 miesięcy to podatek trzeba płacić.
bosman
Nowicjusz
 
Posty: 20
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Warszawa i okolice
Prawo jazdy: 0- 0-2000
Auto: Mazda 6
Skrzynia biegów: Manualna