Stary SUV czy młody kompakt do 35 tysiecy.

11 Paź 2024, 17:54

Cześć, mam prośbę do osób lepiej orientujących się w obecnym rynku samochodowym. Szukam samochodu dla mojej mamy, jej wymagania to przede wszystkim "żeby się nie psuł i nie rdzewiał bo chciałabym pojeździć nim z 8 lat, i żeby był trochę wyższy".

Jazda wyłącznie na krótkich trasach, dojazdy do pracy parę kilometrów i na zakupy - przebiegi roczne to około 10 tysięcy kilometrów. Mama nie ma żadnych wymagań co do wyposażenia, chce tylko bezproblemowo jeździć do pracy i mozliwie rzadko i tanio naprawiać samochód. Spalanie też nie jest priorytetem, bo mało jeździ. Do tej pory przez ostatnie 10 lat jeździła ibizą 6l benzyna 1.4.

30-35 tysięcy (budżet max do 40 ale trzeba liczyć pakiet startowy, podatek, ubezpieczenie itp).

Auto też nie może być za długie, mamy garaż 4,5 metra, wiec 4,3 długości to chyba max.

Do tej pory byłoby prosto, sprawa się komplikuje, bo mieszkamy w górach, drogę dojazdową do domu mamy gruntową, prywatną, sami musimy odśnieżać. Dojazd zimą do pracy to dla mamy to kilka stromych i długich podjazdów. Zimą ibiza miewała problemy, czasem nie dało się dojechać do domu ostatnie kilkaset metrów.

Dlatego mam zagwozdķę - czy wybrać młodszy samochód, z prostym, małym benzynowym silnikiem, bo na mocy mamie nie zależy, ale z większą szansą, że auto będzie tanie w eksploatacji

Czy szukać suvów, najlepiej z 4x4 ale starszych, czy trochę młodszych crossoverów i odpuścić 4x4 (i czy takie dadzą radę przejechać przez śnieg na około 10cm), czy jeszcze trochę młodszych kompaktów i męczyć się zimami.

Myślałem o takich modelach jak Sedici/SX4, ASX, Duster, Sandero Stepway, Citroen C3 iii, peugeot 2008, Captur czy Mokka.

W budżecie na 4x4 i w benzynie znaleźć da się chyba tylko SX4/Sedici.

Co byście wybrali? Który z tych modeli, a może jakiś inny i z jakim silnikiem jest potencjalnie najmniej awaryjny i naprawy są niedrogie i jednocześnie będzie lepiej sprawdzał się zimą niż ibiza. Budżetu nie da się nieststy rozciągnąć. W którą stronę byście poszli?
Mario512
Obserwowany
 
Posty: 1

11 Paź 2024, 19:07

Mario512 napisał(a):Zimą ibiza miewała problemy, czasem nie dało się dojechać do domu ostatnie kilkaset metrów.

W takim wypadku to chyba 4x4 by się przydało.
U mnie na Warmii gór nie ma, ale i płaskiego niewiele, albo jedziesz pod górę, albo z góry :mrgreen: Tu jest bardzo dużo Tucsonów/Sportage pierwszej generacji, więcej niż Dusterów. To raczej proste auta i nie generują wielkich kosztów. Na dniach robiłem wymianę sprzęgła i parę duperelek i koszt całkowity zamknął się w 1400 zł. Do tego te auta mocno nie rdzewieją. Mój mimo osiągniętej w tym roku pełnoletności trzyma się nadspodziewanie dobrze.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3728
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Pieniężno
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

11 Paź 2024, 19:53

yeti65 napisał(a):Do tego te auta mocno nie rdzewieją.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mario512 napisał(a):W budżecie na 4x4 i w benzynie znaleźć da się chyba tylko SX4/Sedici.


I to wcale nie jest zły wybór, trzeba się tylko pogodzić z tym, że przy japońskich suv'ach trzeba się pogodzić z korozją i tyle.



Istnieje coś takiego jak suzuki swift 4x4, będzie napęd, będzie prosty silnik, będzie tanie w eksploatacji auto a do tego kasy trochę zostanie
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2566
Przebieg/rok: >50tys. km

Wczoraj, 10:31

Jestem za starszym modelem auta typu SUV 4X4 . Nie koniecznie musi być 4X4 mały SUV z napędem na jedną oś i dobrych oponach też sobie poradzi z śniegiem i błotem Auta stabilne technicznie, przewidywalne które jak dokonasz sumiennego przeglądu będą godnie służyły . Mały zwinny SUV z napędem ..Toyota RAV4 ,Suzuki SX Cross lub coś innego w tym stylu i gabarytach ....Może nie nowoczesne , stylowe , bez dotykowych ekranów ale....jak przyjdzie zima ,błoto, śnieg , wilgoć i mróz -12*C to odpali i pojedzie a te modne i stylowe z dotykowym ekranem będą stało ...do wiosny :D .Elektronika ...w wilgoci i przy mrozie lubi płatać różne niespodzianki
Acer66
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 423
Zdjęcia: 11
Miejscowość: Przemyśl
Prawo jazdy: 12 06 1979
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mitsubishi ASX , Toyota Cross
Silnik: 1,6 MIVEC 4A92-117KM
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2018
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Czy agresja na drodze może być zaraźliwa?
    Nieprzyjemne gesty, nadmierne używanie klaksonu, zajeżdżanie innym drogi czy naciskanie na innych kierowców przez jazdę zbyt blisko – to wszystko nie tylko stwarza zagrożenie i brak szacunku, ale może również ...
    "Yellow boxy" na drogach - co to takiego?
    W Szczecinie pojawiły się tzw. "Yellow boxy" mają one na celu poprawę przepustowości ruchu w godzinach szczytu. U nas projekt pilotażowy ma pokazać czy takie rozwiązanie sprawdza się. Jeżeli okaże się że tak, a ...