Światła w Renault Clio III

28 Lip 2011, 20:14

Witam wszystkich!
Mam pytanie - czy poniższy tekst w pełni opsuje zadania, funkcje i obłsugę świateł w Renault Clio III? Jeśli nie, to proszę o wskazówki.

Światła STOP wykorzystujemy w sytuacjach, które zmuszają nas do hamowania na drodze. Informują one innych użytkowników ruchu drogowego o tym, że chcemy zmniejszyć prędkość naszego pojazdu, lub całkowicie go zatrzymać. Uruchamia się przez naciśnięcie pedału hamulca.

Światła cofania włączają się podczas wykonywania manewru cofania i służą alarmowaniu innych uczestników ruchu drogowe o chęci ruszenia pojazdem do tyłu.

Światła awaryjne służą nam do zasygnalizowania innym użytkownikom drogi o postoju lub awarii pojazdu poza terenem zabudowanym - na drogach ekspresowych i autostradach – bądź na terenie zabudowanym, w miejscu, gdzie jest to zabronione lub pojazd stwarza niebezpieczeństwo.

Światła pozycyjne wykorzystujemy w czasie niesprzyjających warunków pogodowych, które utrudniają widoczność na drodze tj. mgła, deszcz, śnieg.

Następną grupą świateł są światła mijania, zwane także krótkimi. Obowiązkiem każdego kierowcy jest włączanie ich przy każdym włączeniu się do ruchu drogowego. Prawo nakazuje, aby mieć je włączone bezwzględnie przez całą dobę.

Kolejną grupą świateł są światła drogowe, zwane także długim. Oświetlają one dłuższy odcinek drogi, niż światła mijania. Te światła będą służyć nam w okresie od zmierzchu do świtu na słabo lub w ogóle nieoświetlonych drogach. Należy pamiętać, ze przy każdym mijaniu innych użytkowników drogi jadących zna przeciwka należy zmienić światła drogowe na światła mijania, aby ich nie oślepić.

Ostatnią grupą świateł są kierunkowskazy, które służą informowaniu innych użytkowników ruchu drogowego o naszych zamiarach zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Są one bardzo ważną grupa świateł, gdyż zapewniają nam i innym kierowcom bezpieczeństwo na drodze.

Bardzo prosze o szybką odpowiedź!
chewbacca
Nowicjusz
 
Posty: 3

29 Lip 2011, 18:50

chewbacca napisał(a):Światła pozycyjne wykorzystujemy w czasie niesprzyjających warunków pogodowych, które utrudniają widoczność na drodze tj. mgła, deszcz, śnieg.

Do czego słuzą światła pozycyjne-postojowe/potocznie/to wynika chyba jasno z ich nazewnictwa...Myślę ze wiesz o co chodzi...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6188
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

07 Sie 2011, 10:34

1. światła awaryjne służą do sygnalizacji postoju i awarii ( oczywiście te dwa przypadki muszą być powiązane ze sobą, ponieważ tych świateł nie wolno używać jak samochód nie ma awarii ) nie tylko w terenie niezabudowanym - również w terenie zabudowanym.
2. światła pozycyjne pomyliły ci się ze światłami przeciwmgielnymi. A do czego służą pozycyjne napisał ci kolega powyżej.
3. Światła mijania mają być włączone nie przy każdym włączaniu się do ruchu tylko podczas jazdy samochodem. Prawo nakauje, że mają być włączone podczas jazdy przez całą dobę, ale nie koniecznie mijania - mogą to być światła dzienne.
4. światła drogowe mogą róznież służyć jako światła ostrzegawcze - miga się nimi np. jeżeli na drodze za zakrętem jest jakiś wypadek lub w podobnych sytuacjach. Nie wolno nimi mrugać w celu ostrzegania innych użytkowników drogi że stoi policja. Aczkolwiek ja to zawsze interpretuję w ten sposób, że jak na drodze stoi policja to też jest to niebezpieczeństwo, ponieważ nie jeden raz zdarzyło mi się , że policjant wyskakuje naglw zza krzaków, przystanku, żboża na drogę by zatrzymać pojazd jadący przede mną i ten zaczyna gwałtownie hamować. Wiele razy zdarzyło się też, że policja zatrzymuje sobie samochody za zakrętem...A to też może spowodowac niebezpieczeństwo. No i jest tez niebezpieczeństwo, że ktoś zapłaci mandat :)
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Ubezpieczenie OC i AC samochodu bez tajemnic
    Ubezpieczenie samochodu to jedna z najważniejszych kwestii, o której muszą pamiętać właściciele pojazdów. Zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC mają swoje specyficzne role, które pozwalają chronić ...