REKLAMA
Witam wszystkich!
Mam pytanie - czy poniższy tekst w pełni opsuje zadania, funkcje i obłsugę świateł w Renault Clio III? Jeśli nie, to proszę o wskazówki.
Światła STOP wykorzystujemy w sytuacjach, które zmuszają nas do hamowania na drodze. Informują one innych użytkowników ruchu drogowego o tym, że chcemy zmniejszyć prędkość naszego pojazdu, lub całkowicie go zatrzymać. Uruchamia się przez naciśnięcie pedału hamulca.
Światła cofania włączają się podczas wykonywania manewru cofania i służą alarmowaniu innych uczestników ruchu drogowe o chęci ruszenia pojazdem do tyłu.
Światła awaryjne służą nam do zasygnalizowania innym użytkownikom drogi o postoju lub awarii pojazdu poza terenem zabudowanym - na drogach ekspresowych i autostradach – bądź na terenie zabudowanym, w miejscu, gdzie jest to zabronione lub pojazd stwarza niebezpieczeństwo.
Światła pozycyjne wykorzystujemy w czasie niesprzyjających warunków pogodowych, które utrudniają widoczność na drodze tj. mgła, deszcz, śnieg.
Następną grupą świateł są światła mijania, zwane także krótkimi. Obowiązkiem każdego kierowcy jest włączanie ich przy każdym włączeniu się do ruchu drogowego. Prawo nakazuje, aby mieć je włączone bezwzględnie przez całą dobę.
Kolejną grupą świateł są światła drogowe, zwane także długim. Oświetlają one dłuższy odcinek drogi, niż światła mijania. Te światła będą służyć nam w okresie od zmierzchu do świtu na słabo lub w ogóle nieoświetlonych drogach. Należy pamiętać, ze przy każdym mijaniu innych użytkowników drogi jadących zna przeciwka należy zmienić światła drogowe na światła mijania, aby ich nie oślepić.
Ostatnią grupą świateł są kierunkowskazy, które służą informowaniu innych użytkowników ruchu drogowego o naszych zamiarach zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Są one bardzo ważną grupa świateł, gdyż zapewniają nam i innym kierowcom bezpieczeństwo na drodze.
Bardzo prosze o szybką odpowiedź!