Usunięcie DPF-a w Passat 2.0 TDI CR - wasze opinie

16 Mar 2021, 08:55

Witam. Naszła mnie myśl żeby usunąć filtr cząstek stałych w Passacie z 2008 roku 2.0 tdi 140km CR. Filtr oczywiście był oddany z rok temu do czyszczenia i tylko na początku był spokój a teraz co 400-500 km auto go wypala co jest irytujące, gdyż wtedy na postoju ma podwyższone obroty a co za tym idzie chodzi głośniej i wydaje mi się że w czasie jazdy spalanie też wtedy idzie w górę. Dodam że auto użytkuje w cyklu mieszanym miasto/trasa. Co sądzicie o zabiegu usunięcia DPF-a ? Czy usunąć go i mieć spokój czy lepiej odpuścić ? Z góry dziękuję za waszą opinię :)
kwolo8
Nowicjusz
 
Posty: 32

16 Mar 2021, 09:11

Dzisiaj jest to dosyć ryzykowne usunięcie bo na przeglądzie dosyć szczegółowo sprawdzają jakość spalin i bez filtra nie będziesz trzymał normy.

Przy usunięciu DPFa trzeba to również zrobić programowo i jeżeli z wtryskami, turbiną jest wszystko ok to nie powinno być widać na zewnątrz różnicy nawet jak będziesz przyspieszał dynamicznie.

Generalnie dużo jest plusów patrząc z perspektywy kierowcy ale są też dwa minusy. Jeden to właśnie problem z przejściem okresowego przeglądu, a drugi to kontrola Policji z przyrządem do sprawdzania jakości spalin podczas której są wstanie wykryć nieprawidłowości. O ile ten drugi może ci się nie zdarzyć to pierwszy będziesz musiał wykonywać/przechodzić co roku.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10180
Zdjęcia: 35

16 Mar 2021, 09:20

Gdzieś za tydzień mogę wkleić różnice z emisji spalin przed i po
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16728
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

16 Mar 2021, 10:05

Rokiko napisał(a):Dzisiaj jest to dosyć ryzykowne usunięcie bo na przeglądzie dosyć szczegółowo sprawdzają jakość spalin i bez filtra nie będziesz trzymał normy.

Rokiko napisał(a):Generalnie dużo jest plusów patrząc z perspektywy kierowcy ale są też dwa minusy. Jeden to właśnie problem z przejściem okresowego przeglądu, a drugi to kontrola Policji z przyrządem do sprawdzania jakości spalin podczas której są wstanie wykryć nieprawidłowości.

Zastanawiam sie w tym momencie, w jaki sposób są badane spaliny w Dieslu na OBT oraz w jaki sposób policja czy ITD sprawdza spaliny w Dieslu?
Jednakże tak czy inaczej usuwanie DPF-a jest ryzykowne w obecnych czasach. DPF musi być widoczny w układzie wydechowym. Nie wiem w jaki inny sposób można w Dieslu sprawdzić czy DPF pracuje.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

16 Mar 2021, 10:42

Wycięcie DPF jest nielegalne - auto było homologowane z tym urządzeniem, więc gdy go nie będzie - zasadniczo ją traci. Równie dobrze mógłbyś wyciąć sobie dach, a zamiast niego postawić sobie wieżyczkę czołgową, na jedno wyjdzie :ok:
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14205
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

16 Mar 2021, 16:07

To rydzyki mogą sobie stawiać ciepłownie na węgiel i mają przychylność i wszystko jest cacy a Kowalski musi się męczyć z fapem który nie wiele pomaga ekologii i globalu? Walić to, wycinać i pozbyć się problemu, żadna kontrola ani policyjna ani techniczna nie jest w stanie rzeczowo sorawdzic czy filtr jest czy go nie ma czy działa czy nie bo takie testy muszą być przeprowadzone w ścisłe wyznaczonych warunkach, te testerki na zadymienie mogą Ci jedynie powiedzieć o kondycji silnika i układu paliwowego.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16728
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Mercedes-Benz klasy C - samochód do driftu
    Klasa C jest autem zbudowanym według podobnych założeń co IS Lexusa czy BMW serii 3. Model stworzono głównie z myślą o podróżowaniu w komforcie, ale i nim bez większych trudności poszalejemy bokiem na torze. ...
    Wymóg opon zimowych lub całorocznych w Europie
    Już w 29 państwach Europy wprowadzony jest zakaz jazdy na oponach letnich w tym okresie roku, a przepisy jasno precyzują okres lub warunki ich użytkowania. W 16 krajach są to konkretne daty kalendarzowe (Bułgaria, Czechy, ...

16 Mar 2021, 16:40

Tylko jak już wycinać to tak żeby po spojrzeniu na układ wydechowy wyglądało że on tam jest :wink: ale nie polecam takiego działania. Lepiej zmienić auto na takie z silnikiem benzynowym.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10180
Zdjęcia: 35

16 Mar 2021, 16:46

No to to oczywista oczywistość
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16728
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

17 Mar 2021, 10:57

Panowie wycinanie DPF jest nielegalne jak już zostało to zaznaczone wyżej i tu najbezpieczniejszym wyjściem jest zmiana auta na takie z silnikiem benzynowym które lepiej sprawdzi się na krótkich dystansach i nie będzie miało problemów z takim filtrem. Aktualnie obecność filtra sprawdzana jest na zasadzie składu spalin lub wejścia pod auto i przyjrzenia się czy widać w układzie wydechowym puszkę w której powinien znajdować się wspomniany filtr. Jednak już niedługo może się to zmienić. Podczas corocznego przeglądu na stacji diagnostycznej Diagnosta miałby wpinać się w system diagnostyki pokładowej pojazdu pod złącze (OBDII) i sprawdzać czy taki filtr jest dostępny i czy funkcjonuje. To miało by potwierdzić czy filtr DPF został wycięcty czy też nie. Dodatkowo wyniki badań emisji zanieczyszczeń spalin mają być archiwizowane podczas okresowych badań technicznych. Jeżeli faktycznie by się tak stało to żaden samochód bez DPFu nie przejdzie takiego przeglądu.

W przypadku kontroli Policji i podejrzenia braku filtra DPF możemy otrzymać mandat 500zł lub zabranie dowodu oraz skierowanie auta na badanie techniczne.

Na koniec przypominam jeszcze raz: Nie polecamy wycinania filtrów DPF ponieważ jest to proceder nielegalny.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5297
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

17 Mar 2021, 15:11

Nie wiem jak inni ale nie mam mam zamiaru siać propogandy bo tak Ci każdą Ci z góry. Iść tym tropem to felg też sobie zmienić nie możemy.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16728
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

17 Mar 2021, 16:56

Kao, jak coś jest nielegalne, to nie możemy tego promować.
A Ty jako moderator jesteś w jakimś stopniu przedstawicielem FS.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3798
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Pieniężno
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

18 Mar 2021, 10:13

Każdy zrobi tak jak mu pasuje w tym temacie ma dokładnie wyjaśnione co można, a czego nie i dlaczego. @kwolo8 zapytał więc myślę że dostał tu wyczeprującą odpowiedź na swoje pytanie.

@Kao co do felg to zmieniasz je w pewnym zakresie tak żeby później średnica zewnętrza zgadzała się z oryginalną bo inne zmiany nie mają sensu dla kierowcy (większe przekłamywanie prędkości, obcieranie przy skrętach itp.) i bezpieczeństwa :)
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10180
Zdjęcia: 35

18 Mar 2021, 10:49

Usunięcie DPF jest niezgodne z prawem i istnieją możliwości, jak sobie z tym poradzić. Jest firma, która zajmuje się profesjonalnie czyszczeniem filtrów DPF i dzięki temu nie wymieniając go można poprawić układ wydechowy samochodu.
Wiktorex234
Obserwowany
 
Posty: 1

18 Mar 2021, 11:37

Wiktorex234 napisał(a):zajmuje się profesjonalnie czyszczeniem filtrów DPF
To już wiemy bo autor tak robił i niestety czyszczenie/regeneracja filtra na długo nie pomogła.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10180
Zdjęcia: 35