jacek1979 napisał(a):Dzien Dobry,
kupilem swoj pierwszy samochod, poprzedni wlasciciel ubezpieczyl go w PZU, ale jest to tylko ubezpieczenie OC a ja chcialbym miec rowniez AC, po obliczeniu ile kosztowalo by to w PZU zdecydowalem sie na zmiane ubezpieczyciela.
Trzy pytania:
1) Czy jesli zamowie ubezpieczenie AC/OC w mBanku to przez pewien czas bede mial dwa ubezpieczenia OC, czy tez koniecznie musze je wypowiedziec tego dnia gdy zacznie sie polisa w mBanku?
2) Czy przy ubezpieczeniu przez Internet ktos bedzie w ogole ogladal moj samochod? Jesli nie, to skad bedzie wiedzial w jakim byl stanie w momencie ubezpieczenia?
3) Czy mBank to dobry wybor przy OC/AC czy lepiej wybrac np. Link4?
Jacek 1979,
Odpowiadając kolejno na Twoje pytania:
1. Od daty zakupu masz 30 dni na wypowiedzenie dotychczasowego ubezpieczenia. Chyba, że do końca aktualnej polisy zostało mniej niż 30 dni. W tym drugim przypadku wypowiedzenie umowy OC musi dotrzeć do ubezpieczyciela na dzień przed końcem dotychczasowej ochrony. Nowe ubezpieczenie wykup z datą startu na konkretny dzień (w większości towarzystw możesz to zrobić). Pamiętaj, że zgodnie z ustawą nie możesz mieć przerwy w ochronie OC (możesz za to być ukarany przez UFG), więc data startu musi przypadać na pierwszy dzień po zakończeniu dotychczasowej umowy OC.
AC z kolei wraz ze sprzedażą auta nie przechodzi na Ciebie, chyba że zadeklarujesz, że chcesz inaczej.
2. W momencie zawierania ubezpieczenia przez Internet deklarujesz stan, w jakim jest Twój samochód. Zazwyczaj jest tak, że w każdym momencie trwania umowy ubezpieczenia towarzystwo może chcieć obejrzeć twój samochód i sprawdzić czy deklaracja jest zgodna ze stanem faktycznym. Ale w tym zakresie najlepiej prześledź poszczególne OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), bo każde towarzystwo może mieć swoje zasady w tym zakresie. Pamiętaj, że jeśli stan zadeklarowany nie będzie inny niż faktyczny w chwili, gdy ubezpieczyciel to stwierdzi – może przeliczyć ci ponownie składkę za ubezpieczenie.
3. W tym temacie proponuję ci porównanie zakresów. Samo OC będzie wszędzie takie samo – regulowane jest ustawą, ale niektóre towarzystwa do tego produktu dodają gratis. Warto więc sprawdzić, co się dostaje dodatkowo. AC w całości zależy od określonego towarzystwa, więc porównaj OWU. Najważniejsze rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę to:
a. Zakres działania – czyli w jakich sytuacjach możesz skorzystać z ubezpieczenia i na jakim terenie.
b. Wyłączenia – czyli te sytuacje, gdy ubezpieczenie nie działa lub działa w sposób ograniczony.
c. Udział własny – czyli ile procentowo lub kwotowo środków pójdzie z twojej kieszeni, gdy zdarzy się szkoda. Najlepiej, gdy poziom udziałów własnych możesz dostosować do swoich oczekiwań – np. możesz go wyzerować.
d. Amortyzacja – czyli czy masz wybór i w jakich sytuacjach, by wykupić amortyzację. Oznacza to, że odszkodowanie będzie uwzględniało wartość samochodu na moment kupna, a nie na moment szkody.
Tyle zasad naprawdę podstawowych. Najważniejsze – cena to nie wszystko. Warto wiedzieć, co się za nią kryje. Podobnie w końcu jest z kupnem samochodu. Cena jest jednym z elementów wyboru. Ale równie mocno liczą się przecież parametry auta – przebieg, rocznik, stan techniczny, model itp. Podobnie podejdź do zakupu ubezpieczenia.
Pozdrawiam i w razie pytań proszę o kontakt.