REKLAMA
Przed podróżą
Do podróży należy się przygotować. Wcześniej warto upewnić się, że auto jest w dobrym stanie technicznym. Konieczne jest też odpowiednie zabezpieczenie bagaży – powinny one mieścić się pod półką bagażnika. Nie należy również przewozić bagaży na tylnych siedzeniach, ponieważ w razie wypadku mogą zranić pasażerów.Szczególnej uwagi wymaga bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny. Jeśli autem podróżuje dziecko, powinno zawsze być zapięte w foteliku dostosowanym do jego wzrostu i masy. Nieodpowiedni lub źle zabezpieczony fotelik nie stanowi wystarczającej ochrony w razie wypadku.
Zabierz ze sobą zabawki
Podróż samochodem może być dla dziecka bardzo monotonna i warto wcześniej zaplanować dla niego zajęcia, żeby się nie nudziło. Mogą to być np. rodzinne zabawy (typu gra w skojarzenia), dobrym pomysłem jest też spakowanie ulubionych zabawek dziecka lub włączenie mu filmu. To nie tylko kwestia wygody rodziców, lecz także bezpieczeństwa – marudzenie czy płacz dziecka może negatywnie wpływać na nastrój pozostałych członków rodziny, w tym kierowcy, i powodować rozproszenie uwagi.Pamiętaj o postojach
Podczas dłuższej podróży ważne są też kilkunastominutowe postoje, które należy robić przynajmniej co 2-3 godziny. Pomaga to dzieciom lepiej znosić podróż, jak również przeciwdziałać monotonii jazdy i poczuciu znużenia kierowcy, które może uśpić jego czujność. Kierowca powinien także dobrze wypocząć przed podróżą i nie prowadzić auta powyżej 8 godzin bez przerwy.Postój to również dobry moment na spożycie posiłku – nie tylko ze względu na najmłodszych pasażerów warto zadbać, by w czasie drogi odżywiać się zdrowo i regularnie. Kierowca powinien być najedzony, a jednocześnie unikać ciężkostrawnych posiłków, ponieważ ich spożywanie może skutkować uczuciem senności. Podobne skutki ma odwodnienie, dlatego ważny jest stały dostęp do wody. Najlepiej gasi ona pragnienie i w przeciwieństwie do słodkich napojów nie powoduje nagłego skoku poziomu cukru we krwi.
Odpowiednia temperatura
Podczas letnich upałów schładzanie wnętrza auta to często kwestia bezpieczeństwa– zbyt wysoka temperatura powoduje obniżenie koncentracji i sprawności motorycznej kierowcy. Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22°C nie więcej jednak niż około 7°C mniej niż temperatura powietrza w cieniu na dworze. Należy jednak rozsądnie korzystać z klimatyzacji, bo nagłe obniżenie temperatury o kilkanaście stopni w stosunku do warunków panujących na zewnątrz może skończyć się przeziębieniem.
To ważne, by pamiętać, że latem wnętrze pozostawionego w słońcu auta szybko osiąga temperaturę 60°C. Dlatego nawet jeśli dziecko zasnęło w samochodzie i chcemy je zostawić w środku tylko na kilka minut, możemy je narazić na poważne niebezpieczeństwo, ponieważ ciało dziecka nagrzewa się 3 do 5 razy szybciej niż dorosłego. W zamkniętym aucie nie należy pozostawiać również zwierząt.
źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault, Redakcja