vanhaxon napisał(a):jeśli nie zarejestrujesz auta w ciągu 30 dni od zakupu płaci się podwójna cenę przy rejestracji,
Ciekawa sprawa. Pierwsze słyszę. Masz jakąś podstawę prawną do tego? Warto by napisać, bo temat dość ciekawy.
vanhaxon napisał(a):jeśli zaś chodzi o US to należy opłacić 2% w ciągu 2 tygodni, po tym terminie nakładają mandat(...) jednak mandat się przedawnia po roku od terminu obowiązku opłacenia
Tu równiez prosze o podstawę prawną - pisząc takie coś warto od razu uzasadniać swoją odpwoiedz taką podstawą, żeby była jasnośc, że tak jest, a nie że ty tylko tak usłyszałeś
vanhaxon napisał(a):czyli jeśli już chcesz zapłacić te 2% a przekroczyłaś termin 2 tygodni, należy iść opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych(2%) po upływie roku i 2 tygodni od daty zakupu auta.
A po co płacić, jak już raz zostało się ukaranym? A dwa razy za to samo wykroczenie nie można być ukaranym - art.5 kpw.
DariuszSawicki napisał(a):podstawa prawna to obowiązek przerejestrowania - zmiana danych - tu zmiana właściciela w ciągu 30 dni od dnia powstania zmiany.
Nie wiem jednak jak się ma do tego stosowanie kar przez policję - na pewno łamie się przepis prawa o ruchu o drogowym i tu pytanie czy policja za to może dać mandat?
Ogólnie: czy można dostać mandat za nie przestrzeganie prawa? w tym przypadku ustawy prawo o ruchu drogowym?
Sprawa wygląda tak, że policjant podczas kontroli wystawia mandat za nieprzestrzeganie art. 78 ustawy PORD, czyli "2.Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
nabyciu lub zbyciu pojazdu;
Warto zwrócić uwagę na to, że ten artykuł nie nakazuje nam przerejestrować samochód, tylko powiadomić starostę o nabyciu samochodu. Można więc napisać do starosty list ( polecony ) i go powiadomić. I w tym momencie wyczerpujemy tą sprawę. Natomiast kolejny art. z rozporządzenia ministra infrastruktury art.13 - 1. W przypadku zawiadomienia o nabyciu pojazdu zarejestrowanego organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu.
Tu też wrto zwrócić uwagę na to, że organ dokonuje rejestracji na wniosek właściciela. A jak wniosku nie złożę? Za to już kary nie ma.
Tak więc żeby nie dostać mandatu od policjanta za art.78 ustawy PORD, wystarczy, że po zakupie informuję starostę i na tym koniec. Policjant nie ma prawa wystawić mandatu.
Teraz odnośnie kary za niopłacenie podatku 2% w US - nalezy donieść na samego siebie, czyli chodzi o czynny żal. Nalezy napisac coś takiego:
Zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia skarbowego.
Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 roku - Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 2007 nr 111 poz. 765 z póżn.zm.) zawiadamiam, że popełniłem wykroczenie skarbowe z art. 56 § 4 kodeksu karnego skarbowego polegające na nie złożeniu w terminie deklaracji PCC-3 za czynność dokonaną w dniu ............... i wnoszę o odstąpienie od ukarania mnie za popełnienie wykroczenia.
Uzasadnienie
W dniu ..............r. dokonałem czynności prawnej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednakże zapomniałem złożyć w wyznaczonym terminie deklarację PCC-3 i zapłacić należny podatek.
Niezwłocznie po tym, gdy przypomniałem sobie o zaistniałym zaniedbaniu, stosowną deklarację sporządziłem i wraz z niniejszym pismem składam. Jednocześnie składam w banku polecenie wykonania przelewu na kwotę wynikającego z deklaracji podatku, jaki zobowiązany jestem uiścić. Składam także polecenie wykonania przelewu na kwotę równą kwocie należnych odsetek od zaległości podatkowych, z tytułu zwłoki w zapłacie podatku.
Wobec powyższego wnoszę jak na wstępie.
tutajmożna wyliczyć należne odsetki.
Z tym pismem i wypełnioną deklaracją PCC3 plus potwierdzenie opłacenia odsetek zanosimy do US. Warunkiem jest, żeby US wcześniej nie dowiedział się o tym, że PCC3 był nieopłacony.
Tutajz kolei można wypełnić druk PCC3 plus czynny żal i wydrukować.
Dodam, że złożenie donodu na siebie samego, czy tzw czynny żal reguluje art.16 KKS.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...