Jak hamować awaryjnie na łuku? Prawidłowe pokonanie zakrętu wymaga od kierowcy oceny stanu nawierzchni, dobrania optymalnej prędkości oraz obrania odpowiedniego toru jazdy. Łuk jest niebezpiecznym miejscem hamowania awaryjnego, gdyż prowadzący pojazd ma ograniczoną widoczność i często bardzo mało czasu na reakcję. Najważniejszą rolę w pierwszej fazie wchodzenia w zakręt odgrywa prędkość. "Najlepiej zapobiegać, czyli nie doprowadzać do sytuacji, w której konieczne będzie hamowanie awaryjne. Zbliżając się do zakrętu, należy odpowiednio wcześnie zwolnić i upewnić się, że aktualna prędkość umożliwia zatrzymanie się na odcinku drogi, który w danym momencie jest dla nas widoczny" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Prawidłowe pokonanie łuku wymaga od kierowcy oceny stanu nawierzchni, dobrania optymalnej prędkości oraz obrania odpowiedniego toru jazdy. Generalna zasada doboru toru jazdy podczas pokonywania zakrętów mówi o wykonywaniu tego manewru po możliwie łagodnej krzywiźnie, rozpoczynając od zewnętrznej krawędzi naszego pasa drogi. W połowie łuku zbliżamy się do wewnętrznej części pasa, a na wyjściu znowu znajdujemy się przy skrajnej zewnętrznej krawędzi pasa, płynnie wracając do jej środka.
Łuk jest niebezpiecznym miejscem hamowania awaryjnego, gdyż prowadzący pojazd ma ograniczoną widoczność i często bardzo mało czasu na reakcję. Jeśli jednak jest to konieczne, a samochód posiada system ABS, należy jak najszybciej i bardzo mocno wcisnąć pedał hamulca oraz sprzęgła w przypadku skrzyni manualnej. To system ABS odpowiednio dobierze siłę hamowania oraz na ile będzie to możliwe, pozwoli na zachowanie sterowności pojazdu. "Ważne jest również obserwowanie sytuacji za naszym pojazdem. Być może po zatrzymaniu trzeba będzie jak najszybciej wznowić jazdę, bo kierujący za nami ma problem z zatrzymaniem auta" dodaje Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Gdy podróżujemy samochodem bez systemu ABS, sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Przy gwałtownym hamowaniu blokują się koła pojazdu i auto nie chce skręcić, lecz jedzie prosto. Hamowanie pulsacyjne, które może zwiększyć szansę pozostania pojazdu na drodze, polega na naciskaniu hamulca ze zmienną siłą. Efektem tego jest na przemian blokowanie kół i odzyskiwanie przyczepności. Należy starać się, aby częstotliwość "pulsacji" hamulcem była jak największa.
źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja napisał(a):Najważniejszą rolę w pierwszej fazie wchodzenia w zakręt odgrywa prędkość.
Racja ale tu jeszcze waga samochodu i środek ciężkości mają również duże znaczenie. Pamiętajmy, że jak mamy np. boks dachowy który jest załadowany to automatycznie środek ciężkości wędruje ku górze przez co pojazd może być mniej stabilny, podobnie tez jest przy pełnym obciążeniu samochodu gdzie może zmienić się z nadsterownego w podsterowny itd.
Ogólnie najlepiej nie dopuszczać do takich sytuacji, czasem pomaga zwiększenie łuku o ile jest taka możliwość ale w krytycznej sytuacji kierowcy mogą rożnie reagować.
Ale pitolenie ! Jak komus w zakrecie cokolwiek wyskoczy czy zauwazy jakiekolwiek niebezpieczenstwo czy przeszkode,, to z regoly kazdy wali w klocki. Pytaniem jakie pozostaje jest, czy hamujac bedzie kontrolowal trajektorie toru jazdy, czy zapomni o tym, bedzei trzymal kierownice prosto i pojdzie w botanike.
Wszystko zależy od sytuacji i od tego ile czasu będzie na reakcję kierowcy, czasem jest go sporo ale i tu stres może źle podpowiadać. Czasem nie mamy wyjścia jak nam coś przed maskę wyskoczy i reakcja może być już po kolizji.
Aston Martin Vanquish Vision Ten zupełnie nowy model Astona Martina będzie się wyróżniał centralnie umieszczonym silnikiem z tyłu Jest to całkowicie nowa konstrukcja która została zbudowana od podstaw i nie bazuje na żadnym z poprzednich ...
Czy to koniec Diesel’a? Emisja spalin ma ciąg dalszy W ostatnich latach przemysł motoryzacyjny znalazł się w centrum jednej z największych afer związanych z emisją spalin. Skandal, który stał się powszechnie znany jako "dieselgate", odsłonił kompleksowy proceder fałszowania ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.