REKLAMA
Instruktorzy Szkoły Auto SKODA doradzają, jak wygodnie i bezpiecznie podróżować samochodem. Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA mówi: "Pozycja za kierownicą to podstawowy element bezpiecznej jazdy samochodem". Złe ustawienie fotela, zagłówków czy pasów, może być przyczyną nie tylko dyskomfortu i błędów technicznych, ale także mniejszej ochrony ciała w razie wypadku.
Poniżej przedstawiamy wybrane instrukcje dotyczące najważniejszych elementów podczas dobierania bezpiecznej pozycji za kierownicą.
Za piętnaście trzecia
"Prawidłowe trzymanie kierownicy to układ rąk tzw. za piętnaście trzecia. Układ ten pozwala na pokonanie większości zakrętów bez odrywania rąk od kierownicy. Dzięki temu, jazda jest stabilna i bezpieczna. Stabilna, gdyż w sekwencji np. dziur, istnieje minimalne ryzyko "wyrwania" kierownicy z rąk. Bezpieczna, ponieważ zawsze wiemy w którą stronę skierowane są koła."
Odległość nóg względem pedałów
"Zajmując prawidłową pozycję za kierownicą szczególną uwagę powinniśmy poświęcić odległości nóg względem pedałów sprzęgła, hamulca i gazu."
"Nogi w momencie nagłego, bardzo mocnego hamowania muszą być zawsze zgięte. Pozwala to na posiadanie rezerwy w dociskaniu hamulca i maksymalnego wykorzystania jego mocy. W innym przypadku nie będziemy mieć siły w hamowaniu a wyprostowane nogi mogą podczas wypadku lub małej stłuczki doprowadzić do uszkodzenia stawu kolanowego lub biodrowego."
Prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa
"Dbajmy o prawidłowe zapięcie pasów. Samo zapięcie to nie wszystko. Zaciągajmy pas dolny i zwracajmy uwagę na wysokość pasa. Powinien przechodzić przez najtwardsze miejsce tj. przez obojczyk."
"Zbyt wysoko zapięty pas, może podczas zdarzenia drogowego spowodować ranę ciętą i uszkodzić tętnicę szyjną. Zbyt nisko ustawiony nie spełni swojego zadania i prawdopodobnie obsunie się w dół, na ramię. Gdy jeździmy w kurtkach, pamiętajmy o tym, by pas znajdował się pod kurtką i przebiegał jak najbliżej ciała."
POLECAMY Jak dobrze zaplanować podróż samochodem?
źródło: Skoda