

Dostępne silniki
Na początku produkcji do roku 2002 były dostępne tylko dwa silniki benzynowe 1.0 VVT-i i 1.3 VVT-i, następnie dołączyły do nich jednostki 1.5 VVT-i TS (spotykana w wersji TS) i diesel 1.4 D-4D.Silnik 1.0 VVT-i (1SZ-FE) – jednostka benzynowa o mocach 65KM i 68KM, silnik czterocylindrowy z rozrządem opartym na łańcuchu.
Silnik 1.3 VVT-i – jednostka benzynowa o mocach 86KM (2NZ-FE) i 87KM (2SZ-FE), silnik czterocylindrowy z rozrządem opartym na łańcuchu.
Silnik 1.5 VVT-i (1NZ-FE) – jednostka benzynowa o mocach 105KM i 106KM, silnik czterocylindrowy z rozrządem opartym na łańcuchu.
Silnik 1.4 D-4D (1ND-TV) – jednostka wysokoprężna (diesel) o mocy 75KM, silnik czterocylindrowy z rozrządem opartym na łańcuchu.
POLECAMY Gdzie jest numer VIN? Toyota Yaris I (P1)
Jak widać wszystkie silniki w tym modelu Toyoty posiadają łańcuch rozrządu który był trwały co przekładało się na dosyć niezawodną eksploatację. Każdy z wymienionych silników jest dobrym wyborem, a diesel to chyba najbardziej niezawodna jednostka oferowana w tym segmencie samochodów która może i nie była dynamiczna ale miała za to bardzo umiarkowany apetyt na paliwo.
POLECAMY Jaki silnik wybrać w Toyota Yaris II (P9)?
Który silnik będzie najlepszym wyborem?
W przypadku Yarisa pierwszej generacji wszystkie silniki można brać pod uwagę ale trzeba pamiętać że z benzynowych 1.5 będzie dostępny tylko w wersji usportowionej TS. Jak komuś zależy na niskim spalaniu i silniku benzynowym to najlepiej celować w najmniejszy silnik 1.0 VVT-i choć tu chyba lepiej by było pomyśleć o 1.3 VVT-i bo spalanie niewiele większe ale różnicę w dynamice da się już odczuć. Silnik diesla to była jeszcze prosta konstrukcja nie sprawiająca problemów nawet przy eksploatacji na krótszych dystansach w mieście i tu spokojnie można było zejść do wyniku 4l/100km, a czasem nawet poniżej tej wartości