Kiedy kupić nowe opony?

20 Mar 2019, 12:21

Eksploatacja jest głównym czynnikiem wpływającym na żywotność opon – tym bardziej, jeśli jest nieprawidłowa. Niewłaściwy serwis opon, przeładowany samochód, jazda ze zbyt małym ciśnieniem w oponach oraz brak comiesięcznej kontroli stanu ogumienia powoduje, że poważnie niszczymy swoje opony i zmniejszamy przyczepność samochodu, stając się realnym zagrożeniem na drodze. Odpowiedni stan opon jest podstawą bezpiecznej jazdy – jak więc nie przegapić momentu, w którym powinniśmy zaopatrzyć się w nowy komplet ogumienia? Po czym poznać, że opona nadaje się do utylizacji?
Kiedy kupić nowe opony? Istotnym elementem kontroli opon jest sprawdzenie ich pod kątem popękań i wybrzuszeń. Mogą one oznaczać poważne uszkodzenia wewnętrzne ogumienia, a te z kolei mogą doprowadzić do rozerwania opony podczas jazdy! Pamiętajmy, że tego momentu nie da się przewidzieć i nigdy nie wiadomo, kiedy będzie trzeba nagle zahamować, aby uniknąć wypadku. Oceniając, czy aktualny komplet opon wymaga wymiany, kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na bieżnik – należy sprawdzić rekomendacje producenta danego modelu opon do jakiej głębokości bieżnika są bezpieczne. Ogumienie z płytkim bieżnikiem trzeba zutylizować.

"Opony są jedynym elementem styku samochodu z nawierzchnią i to od ich jakości zależy, jak samochód będzie się zachowywał na drodze, także w podbramkowych sytuacjach. Sprawdzanie poziomu ciśnienia, głębokości bieżnika czy szukanie śladów wybrzuszeń i popękań na oponach powinny być nawykiem kierowców. Czynności te zajmują niewiele czasu, a wpływają zarówno na komfort prowadzenia pojazdu, jak i skuteczność w unikaniu wypadków czy stłuczek podczas trudnych sytuacji na drodze" wskazuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). "Często występują uszkodzenia spowodowane nieprawidłowym serwisem oponiarskim – rozerwana stopka opony, czyli element stykający się z felgą, załamana ścian boczna czy źle, na szybko wyważona opona. Wszystkie te uszkodzenia są dla kierowcy dodatkowymi wydatkami. Warto więc unikać przypadkowych serwisów, w których cena wykonywanych usług jest jedyną ich zaletą".

Wybór właściwych opon
Jeśli musimy wyposażyć się w nowe ogumienie, powinniśmy pamiętać, że nowa opona to niekoniecznie taka, która została wyprodukowana w danym roku. Ogumienie nie jest produktem spożywczym, nie ma określonego dopuszczalnego okresu magazynowania. Opony wyprodukowane nawet kilka lat temu, ale przechowywane w odpowiednich warunkach, zachowują wszystkie swoje właściwości. Zmiany fizykochemiczne zachodzą głównie podczas użytkowania i spowodowane są rozgrzewaniem w trakcie jazdy i napięciem wynikającym z ciśnienia, deformacjami i innymi czynnikami, które nie występują w procesie przechowywania opon.

POLECAMY Czym się różni opona zimowa od letniej?

Jak magazynować ogumienie? Opony nie mogą być składowane w bezpośrednim świetle słonecznym i w silnym sztucznym świetle o wysokim natężeniu promieniowania UV, więc przechowywanie ich w ogródku jest bardzo złym pomysłem. Opona nie powinna być magazynowana w pobliżu źródła ciepła, paliw, chemikaliów, smarów czy rozpuszczalników, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na właściwości gumy(1). Ważna jest też temperatura składowania – między 5 a 25ºC. Łatwo więc rozpoznać przypadkowy serwis po tym, że usługę przechowywania realizuje w postawionych kontenerach, w środku których zimą temperatura powietrza jest taka sama jak na zewnątrz, a latem dochodzi do nawet 60-70ºC. Zarówno dla opon letnich, jak i zimowych takie warunki są niszczące. Ogumienie przygotowane do przechowywania powinno być czyste i suche. Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem składowania zaznaczyć umiejscowienie na osiach każdej zdejmowanej opony w samochodzie.
Kiedy kupić nowe opony? Jednym z bardzo poważnych błędów popełnianych przez kierowców jest kupno opon z drugiej ręki. Głębokość bieżnika takiej opony czy jej szczelność to tylko powierzchowne aspekty. Największym problemem jest to, że nie wiadomo, jaka jest jej historia eksploatacji. Warto pamiętać, że już jazda z niskim ciśnieniem w oponach przez kilkaset kilometrów znacząco wpływa na pogorszenie się kondycji ich warstw wewnętrznych, czego nie można dostrzec gołym okiem. Nigdy nie wiemy w jakich warunkach poprzednio eksploatowano oraz przechowywano używaną oponę i czy samochód, w którym była zamontowana nie uczestniczył w wypadku. Użytkowanie takich opon zwiększa ryzyko niespodziewanego rozerwania opony w czasie jazd, które stwarza duże ryzyko utraty zdrowia i życia.

Dobór odpowiedniego rozmiaru
Rozmiar opony nie jest jedynie kwestią estetyki. Każdy producent samochodu ustala odpowiedni rozmiar dla danego modelu auta oraz rodzaju silnika i na danych oponach homologuje pojazdy do użytku na drogach. Właściwą dla samochodu wartość można znaleźć w instrukcji obsługi danego auta. Ponadto na każdej oponie producenci umieszczają ciąg cyfr i znaków, które opisują poszczególne właściwości danej opony, np. 205/55 R16 91T, gdzie:
- 205 – oznacza szerokość opony w mm;
- 55 – oznacza profil, tj. procent wysokości boku do szerokości opony;
- 16 – oznacza średnicę osadzenia na feldze;
- 91 T – oznacza indeks nośności oraz indeks prędkości, czyli przy jakich prędkościach i obciążeniu dane opony zapewnią bezpieczeństwo

POLECAMY Zamienniki opon - kalkulator

Etykiety
Od listopada 2012 r. wszystkie nowe opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać odpowiednie etykiety. Ułatwią one porównanie trzech podstawowych parametrów opony przed ich zakupem:
- Efektywność paliwowa (ikona z dystrybutorem) – określana przez współczynnik oporów toczenia opony. Jest wyrażona za pomocą klas od A do G, gdzie A oznacza najbardziej oszczędną oponę – opony najwyższej klasy A pozwolą zaoszczędzić do 7,5% paliwa w porównaniu do opon najniższej klasy G.
- Hamowanie na mokrej nawierzchni (ikona z deszczem) – informuje o długości drogi hamowania. Klasa A oznacza, że dany model opon posiada najkrótszą drogę hamowania na mokrej jedni – przy prędkości 80 km/h droga hamowania będzie nawet o 18 m krótsza niż przy oponach najniższej klasy G.
- Zewnętrzny hałas toczenia (ikona z głośnikiem) – wyrażona w decybelach wartość emitowana przez daną oponę przy prędkości 80 km/h. Skala hałasu pokazywana jest w formie trzech belek – im więcej z nich jest czarnych, tym głośniejsza opona.

POLECAMY Etykieta opony - nowe oznaczenia na oponach

"Poza rozmiarem opon i danymi na etykietach zwracajmy uwagę także na inne parametry ogumienia – hamowanie na suchej nawierzchni, właściwości jezdne, kierowalność na suchych i mokrych nawierzchniach, odporność na aquaplaning, trwałość i wytrzymałość oraz w przypadku opon zimowych również na właściwości jezdne w warunkach zimowych" dodaje Piotr Sarnecki. Takie informacje znajdziemy w wielu dostępnych niezależnych testach opon, gdzie porównamy kluczowe parametry.

Pamiętajmy - Zakup nowych opon to inwestycja w bezpieczeństwo!

źródło: PZPO; (1) Takie są zalecenia Europejskiej Organizacji Opon i Kół (ETRTO) z 2008
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3799
Zdjęcia: 13099
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

03 Sie 2021, 05:55

Redakcja napisał(a):Jednym z bardzo poważnych błędów popełnianych przez kierowców jest kupno opon z drugiej ręki.


Jeśli kupi się dobry rocznik w dobrym stanie nie uważałbym tego za błąd.

Błędem jest jeśli ktoś kupuje opony używane bardzo stare albo z małym bieżnikiem
ineedl
Stały forumowicz
 
Posty: 1007
Zdjęcia: 88
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

19 Sie 2021, 11:46

Nie zawsze jest to błąd ale trzeba mieć tu świadomość że ktoś użytkował te opony i z jakiegoś powodu je zdjął i teraz są sprzedawane. Okazje w używkach zdarzają się ale bardzo rzadko.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9986
Zdjęcia: 35

19 Sie 2021, 11:56

Ja też dodam że używki lepiej kupować jak ma.sie pewność że auto nie posłuży długo i pójdzie na złom
ineedl
Stały forumowicz
 
Posty: 1007
Zdjęcia: 88
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

19 Sie 2021, 12:04

A co to ma za znaczenie? Opony kupujesz dla własnego bezpieczeństwa. Jak kupisz uszkodzone lub z jakąś wadą to możesz nie dojechać nawet na złom takim samochodem :wink:

Pamiętajmy tu, że tylko opony dzielą samochód z drogą którą się poruszamy więc jest to element który bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9986
Zdjęcia: 35
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    0.9 l/100 km hybrydową Toyotą Yaris
    0.9 l/100 km hybrydową Toyotą Yaris - rozstrzygnięcie konkursu Toyota Motor Poland W sobotę 6 października Toyota Motor Poland zorganizowała finał konkursu "Wygraj nową hybrydową Toyotę Yaris ". Po czterech miesiącach etapów ...