21 Kwi 2008, 23:53
Koniec internetu!
Internet może wkrótce odejść do lamusa. Naukowcy, którzy byli pionierami w dziedzinie internetu, opracowali właśnie działający z szybkością błyskawicy zastępczy system, za pomocą którego będzie można ściągnąć film z sieci w ciągu paru sekund.
Za pomocą systemu grid [z ang. sieć, siatka – przyp. Onet.pl], działającego z 10 000 razy większą prędkością niż typowe łącze szerokopasmowe, będzie można przesłać całą dyskografię the Rolling Stones z Wielkiej Brytanii do Japonii w niecałe 2 sekundy.
Grid jest najnowszym produktem naukowo-badawczego ośrodka CERN, dzięki któremu internet stał się systemem masowego użytku. Nowy system może również wygenerować moc niezbędną do transmisji obrazów holograficznych, pozwala na jednoczesną grę w sieci setkom tysięcy użytkowników, a także umożliwia kontakt za pomocą wysokiej rozdzielczości wideotelefonów w cenie lokalnego połączenia.
David Britton, profesor fizyki na Uniwersytecie w Glasgow i jeden z głównych uczestników projektu grid, uważa, że nowa technologia „zrewolucjonizuje” społeczeństwo. – Dysponując tak wielkimi możliwościami, przyszłe pokolenia uzyskają możliwość współpracy i komunikacji na skalę, o jakiej ludzie z mojego pokolenia nie mogli nawet marzyć – mówi Britton.
Prawdziwą potęgę systemu grid poznamy już tego lata, w dniu, który naukowcy z CERN-u nazywają dniem „czerwonego guzika”. Guzik ten uruchamia Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) – nowy akcelerator cząsteczek, zbudowany z myślą o poznaniu początków wszechświata. Równocześnie z LHC zostanie uruchomiony grid – system, którego celem jest zapisanie wygenerowanych przez LHC informacji.
Naukowcy z leżącego niedaleko Genewy ośrodka CERN rozpoczęli pracę nad projektem grid przed siedmioma laty, kiedy zdali sobie sprawę, że każdego roku LHC będzie tworzył ilość informacji stanowiącą odpowiednik 56 milionów płyt CD. Wystarczy, aby ustawić z nich wieżę o wysokości 60 kilometrów. To oznaczało, że naukowcy z CERN-u (w którym sir Tim Berners-Lee wynalazł w 1989 roku sieć) nie będą mogli skorzystać z jego wynalazku w obawie przed spowodowaniem zapaści systemu.
Naukowcy uzasadniali swoje obawy faktem, że internet ewoluował poprzez połączenie najróżniejszych kabli i routerów, z których znaczna część jest przeznaczona do rozmów telefonicznych. Z tego powodu nie posiadają one wystarczającej przepustowości do szybkiego przesyłania informacji.
Tymczasem system grid powstał na bazie specjalnych kabli światłowodowych oraz nowoczesnych routerów, co oznacza, że z tego systemu zostały wyeliminowane elementy, które mogłyby spowolnić transmisję danych. Obecnie istnieje już 55 000 nowoczesnych serwerów, a w ciągu dwóch lat ta liczba ma urosnąć do 200 000.
- Potrzebujemy tak olbrzymiej siły przetwarzania danych, że pojawiło się nawet pytanie, czy gdyby wszystkie komputery znajdowały się w CERN, starczyłoby energii elektrycznej do ich obsługi – mówi profesor Tony Doyle, dyrektor techniczny projektu grid. – Jedyną odpowiedzą na to pytanie było stworzenie nowego systemu, który okaże się wystarczająco efektywny, aby móc natychmiast przesyłać informacje do ośrodków badawczych w innych krajach.
Działający równolegle do internetu system jest obecnie budowany przy użyciu kabli światłowodowych. Połączy on CERN z 11 ośrodkami w USA, Kanadzie, na Dalekim Wschodzie, w Europie i innych krajach świata.
Jeden z tych ośrodków to laboratorium Rutherford Appleton w Harwell, w brytyjskim hrabstwie Oxfordshire.
Z każdego z ośrodków są rozprowadzane połączenia do kolejnych instytutów badawczych, przy użyciu szybkich sieci uniwersyteckich.
Wiadomość zaczerpnięta z portalwiedzy.onet.pl
GDYBY PRZEDNI NAPĘD BYŁ LEPSZY TO CHODZILIBYŚMY NA RĘKACH
![Smile :)]()