Czy wiecie, że na samym początku, ponad sto lat temu, kiedy to Polska odzyskała niepodległość, wprowadzono pierwsze znaki drogowe. Było ich aż... sześć
W latach 30 wprowadzono kolejne 6 znaków :
Przed pierwszą wojną światową wprowadzono kolejne 9 znaków :
Po II Wojnie światowej, w 1946 roku, wprowadzono kolejne znaki :
Na początku 1950 roku, wprowadzono pierwsze drogowskazy :
W 1956 roku wprowadzono znaki ostrzegawcze :
oraz zakazu :
W latach 60 pojawiła się pierwsza modernizacja znaków drogowych :
Obecnie mamy prawie 500 znaków drogowych...
Kolejna ciekawostka - zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób była kontrolowana prędkość? Na oko Czyli praktycznie tak jak teraz Jeżeli policjant stwierdził, że któryś samochód jedzie za szybko, to go zatrzymywał i po prostu karał. I nie było możliwości odwołania się do sądu...Aczkolwiek, w tamtych czasach było tylko ograniczenie do 15 czy 20 km i na oko można było bez problemy stwierdzić, że samochód jechał o wiele szybciej. Ale nie było obowiązku wskazania z jaką prędkością ów samochód jechał. Wg policjanta jechał szybciej niż 15 czy 20 km i to wystarczyło.
Nie było kiedyś również znaków, określających drogę z pierwszeństwem. Droga z pierwszeństwem to była ta, po której przebiegały tory tramwajowe.
A wiecie, że pierwszą książkę, dotyczącą ruchu drogowego, wydano 1946 roku? Książka miała tytuł " Egzamin kierowcy pojazdów mechanicznych". Treść książki to wzory znaków drogowych wraz z ich objaśnieniami.
Kolejna ciekawostka, którą pamiętają nasi dziadkowie, to znak STOP, z 1956 roku, który obowiązywał aż do roku.. 1983...Dopiero wtedy zmieniono go na obecny. Jest to jedyny znak, który można rozpoznać nawet z tyłu.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
Najpopularniejsze auta terenowe z USA - co warto importować? Samochody terenowe z USA cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie, a ich import do Europy, w tym Polski, stale rośnie. Miłośnicy motoryzacji doceniają ich niezawodność, wytrzymałość oraz niepowtarzalny styl. ...
Jakie są korzyści z jazdy hybrydą? Coraz większa liczba kierowców przekonuje się o zaletach napędu hybrydowego. Korzyści finansowe wynikające z niewielkiego spalania to dopiero początek. Coraz większe zainteresowanie społeczeństwa jakością powietrza ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.