Opel Astra GTC - Prędkościomierz świruje

16 Lip 2024, 20:13

Cześć, mam pewien problem z moją astrą.
Od paru dni zauważam, że prędkościomierz działa sobie jak chcę, tzn. raz wskazówka pokazuje równe 0, a raz pokazuje normalnie, dziś np. podczas jazdy gdzie wskazówka działała poprawnie, w pewnym momencie zeszła do 0 i heja. Jak myślicie czego to może być problem?
Nie jestem majsterkowiczem, wolałbym to oddać profesjonaliście, ale chciałbym się dowiedzieć z jakimi kosztami mogę się liczyć. Nie wiem czy to placebo, czy wydawało mi się jakby abs słabiej działał na kierownicy, czy to może być coś związanego z piastą?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
Opel Astra GTC 2006 115KM 1.6 Benzyna
404ptk
Nowicjusz
 
Posty: 4

16 Lip 2024, 20:15

Dodam jeszcze, że akumulator wymieniałem jakieś 8 miesięcy temu i to na pewno nie na żaden z tańszych i robiłem remont silnika około 3 miesiące temu.
404ptk
Nowicjusz
 
Posty: 4

16 Lip 2024, 22:25

404ptk napisał(a):Nie wiem czy to placebo, czy wydawało mi się jakby abs słabiej działał na kierownicy
a od kiedy to ABS działa na kierownicy?

Co do prędkościomierza może to być sam licznik.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16444
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

16 Lip 2024, 22:27

Hmm no nie wiem od kiedy działa ABS na kierownicy, jestem laikiem :/ Po prostu znajomy mi coś mówił o piastach, i że jakoś to jest połączone z układem abs i myślałem, że abs wspomaga kierownice żeby nie latała zbytnio na boki... No ale to akurat mniejsza z tym, skupmy się na głównym problemie. Możliwe, że to same liczniki, bo nie raz tak miałem, że pokazywało mi o 1tys mniejsze obroty niż były faktycznie, to akurat zazwyczaj działo się w zimę.
404ptk
Nowicjusz
 
Posty: 4

16 Lip 2024, 22:50

Sygnał prędkości pojazdu pobierany jest z układu ABS. Jeśli układ ten nie działa prawidłowo to prędkościomierz też nie działa prawidłowo. Sygnał prędkości odczytywany jest z lewego przedniego koła przez czujnik. W pierwszej kolejności sprawdź połączenia czujników... czy czasem łącza na czujnikach nie zardzewiały lub nie są przetarte przewody .. łącza które przekazują sygnał mają kontakt z wodą, sola ,błotem więc są podatne na korozję lub uszkodzenia.Jak naprawisz to napisz co było przyczyną może ktoś skorzysta. :yes:
Acer66
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Zdjęcia: 11
Miejscowość: Przemyśl
Prawo jazdy: 12 06 1979
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mitsubishi ASX , Toyota Cross
Silnik: 1,6 MIVEC 4A92-117KM
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2018

16 Lip 2024, 22:52

Średnio wiem jak do tego się dostać, ale już może jakoś znajdę na internecie, dzięki za jakieś wskazówki, odezwę się jak to zażegnam :roll:
404ptk
Nowicjusz
 
Posty: 4

17 Lip 2024, 08:19

Odkręcasz koło samochodu i tam przy zaciskach hamulca widać takie dochodzące przewody elekryczne... jak by wchodzące ( wkręcone) w te zaciski to są właśnie przewody ABS zakończone czujnikami. Osłony tych połączeń są gumowe a same połączenia mogą być skorodowane, zaśniedziałe itp.sprawdź wszystkie koła i jak nie wykryjesz usterki to trzeba teraz sprawdzić czy czasem nie masz uszkodzonego czujnika...oby nie bo trochę kosztuje
Acer66
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Zdjęcia: 11
Miejscowość: Przemyśl
Prawo jazdy: 12 06 1979
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mitsubishi ASX , Toyota Cross
Silnik: 1,6 MIVEC 4A92-117KM
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2018

17 Lip 2024, 10:26

Acer66 napisał(a):Odkręcasz koło samochodu i tam przy zaciskach hamulca widać takie dochodzące przewody elekryczne... jak by wchodzące ( wkręcone) w te zaciski to są właśnie przewody ABS zakończone czujnikami
Mamy tutaj w temacie Astrę H .. Tutaj czujnik ABS jest zinterowany z piastą / łożyskiem https://www.google.com/search?q=astra+h ... nt=gws-wiz Poszukiwanie problemu na piechotę akurat w tym aucie mija się z celem . Wskazane jest użycie odpowiedniego narzędzia diagnostycznego i przeskanowanie wszystkich dostępnych sterowników . Sygnał prędkości rozsyłany jest do wielu z nich poprzez sieć CAN . Być może usterka jest w samym liczniku . Można przeprowadzić test prędkościomierza . Z tym że kolega ma usterkę nie stałą i tu może być problem z oceną sytuacji.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4807
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

17 Lip 2024, 12:24

Skoro raz pokazuje prędkość a raz nie to wygląda na to że istnie przerwa w komunikacji ,,czujnik prędkości> prędkościomierz" chyba ,,Bonifacy" ma racje ,że bez diagnostyki się nie obejdzie. :yes:
Acer66
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Zdjęcia: 11
Miejscowość: Przemyśl
Prawo jazdy: 12 06 1979
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mitsubishi ASX , Toyota Cross
Silnik: 1,6 MIVEC 4A92-117KM
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2018