Wyjazd na święta lub sylwestra samochodem

21 Gru 2023, 13:26

Jeśli planujesz wyjazd na święta Boże Narodzenia lub sylwestra samochodem, warto starannie zaplanować podróż. Najlepiej zacząć od zatankowania auta i uzupełnienia płynu do spryskiwaczy przynajmniej dzień wcześniej. Kolejny krok to sprawdzenie czasu dojazdu i dodanie 10-20% na nieprzewidziane okoliczności oraz postoje. Jeżeli prognoza pogody na wybrany termin wskazuje na trudne warunki atmosferyczne, lepiej pojechać trasą prowadzącą głównymi drogami.

  1. Skontroluj ustawienie fotela
  2. Zapnij pasy bezpieczeństwa
  3. Jedź płynnie i zachowaj bezpieczną odległość
Wyjazd na święta lub sylwestra samochodem "Ważne, aby kierowca przez cały czas zachował spokój. Często podróże świąteczne odbywają się w gronie rodzinnym. Jest stres, hałas, rozmowy i pośpiech. Prowadzący auto musi przede wszystkim koncentrować się na drodze i bezpiecznie dowieźć wszystkich na miejsce" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Co jeszcze kierowca może zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu?

Skontroluj ustawienie fotela

Wielu kierujących nie sprawdza i nie poprawia ustawienia fotela. Jest ono istotne przede wszystkim ze względu na widoczność, sprawne manewrowanie kierownicą oraz skuteczne zadziałanie systemów bezpieczeństwa w przypadku kolizji czy wypadku. Kierowca powinien mieć wypozycjonowany fotel na takiej wysokości, żeby wzrok znajdował się mniej więcej na środku szyby. Zbyt niskie ustawienie ogranicza widoczność, a zbyt wysokie zwiększa ryzyko obrażeń w razie wypadku. Następnie trzeba zweryfikować odległość od pedałów i kierownicy, nachylenie oparcia i ustawienie zagłówka.

Zapnij pasy bezpieczeństwa

Zadaniem pasów jest absorbowanie głównej siły uderzenia oraz utrzymanie ciała na miejscu. Pasy amortyzują silne uderzenia i pozwalają uniknąć uderzenia o deskę rozdzielczą, kierownicę bądź w przypadku pasażerów siedzących na tylnych siedzeniach – o fotele znajdujące się z przodu. Istotne jest nie tylko, aby pasy były zapięte, ale także pozostały prawidłowo zapięte. W czasie dłuższych podróży pasażerowie mogą przyjmować różne pozycje czy przeciągać pasy dla wygody, ale niestety wtedy nie spełnią one swojej roli w przypadku niebezpiecznej sytuacji.

Jedź płynnie i zachowaj bezpieczną odległość

Płynna jazda z dostosowaną do warunków i przepisów prędkością, bez szarpnięć i gwałtownych manewrów, przewidywalna dla innych uczestników ruchu, pozwala zmniejszyć ryzyko wypadku. Również w przypadku zachowania większej odległości od poprzedzającego pojazdu, kierowca ma więcej czasu na reakcję i zauważenie awaryjnych okoliczności.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redkacja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3804
Zdjęcia: 13106
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

21 Gru 2023, 14:51

Zakładam że trasę znamy więc nie musimy jej planować, a wystarczy jedynie wybrać odpowiedni czas na podróż. Kolejna sprawa, warto sobie zatankować samochód wcześniej, sprawdzić ciśnienie w kołach i poziom oleju oraz płyn w zbiorniku od spryskiwaczy bo pogoda zapowiada się kiepska. Polecam naładować smartfona przed podróżą i zabrać ładowarkę do samochodu. Jeżeli podróż będzie długa dobrze jest się gdzieś zatrzymać na kilka minut i wysiąść z samochodu.

Takie podstawowe rzeczy w sumie oczywiste najlepiej się zawsze sprawdzają :wink:

Jeszcze jedno... nie śpieszmy się się jadąc na święta!
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10021
Zdjęcia: 35

21 Gru 2023, 16:10

Dokładnie jak pisze Rokiko - na święta zazwyczaj wyjeżdżamy do rodziny, więc trasę znamy, bo nie jedziemy do nich pierwszy raz. Oczywiście zdarzają się wyjątki, że ktoś się nie dawno przeprowadził i jedziemy w to nowe miejsce po raz pierwszy. Wtedy warto zapoznać się z trasą, można ją sprawdzić na np. google maps korzystając z podglądu na żywo jakieś newralgiczne miejsca, zwracając jednakże uwagę na datę podglądu na żywo, bo to też ma znaczenie - mogło w międzyczasie się coś zmienić. Trasa może być też w remoncie czy przebudowie i wtedy warunki jak i przebieg tej trasy zmieniają się codziennie. Przebudowy czy też budowy i w związku z nimi zmiany tras, są dostępne i na bieżąco aktualizowane na stronach GDDKiA ( na forum są podane linki gdzie co można sprawdzić ).
O pasach czy ustawieniu foteli pisać chyba nie trzeba. Dokładam się jednak do tego co napisał Rokiko - przed wyjazdem należy sprawdzić, a najlepiej dolać płynu zimowego do spryskiwaczy i dodatkowo zabrać ze sobą zapas tego płynu - pogoda ma być nieciekawa, ma padać, a wtedy płynu idzie bardzo dużo, bo trzeba często myć szyby, w szczególności jak przed nami jadą samochody i chlapią na naszą szybę. Olej również warto sprawdzić, żeby podczas drogi nie było niepotrzebnych kłopotów - zaświecenie się kontrolki oleju podczas świątecznego wyjazdu może nam zepsuć cały wyjazd 0 czy to jedziemy do rodziny czy też na jakiś świąteczny wyjazd do hotelu. Pamiętajmy, że w okresie świątecznym warsztaty samochodowe są pozamykane i jak zaświeci się nam kontrolka oleju, to koniec jazdy. Możemy wtedy tylko i wyłącznie skorzystać z samochodu zastępczego.
Ni o trzeba mieć oczu dookoła głowy i być skupionym na tym co dzieje się na drodze - my siedząc za kierownicą możemy uważać jak nie wiem co, ale inny kierowca może stworzyć zagrożenie, a my dzięki obserwacji i skupieniu możemy uniknąć tragedii. Do tego zwracajmy szczególną uwagę na kierowców dziwnie się zachowujących - mogą jechać pijani albo pod wpływem jakichś środków. wtedy nie bójmy się zadzwonić na 112 i poinformować operatora o naszych podejrzeniach. Nawet jak się okaże, że nie mieliśmy racji, to nic nam nie grozi. Nie będziemy oskarżeni o nieuzasadnione wezwanie pomocy. Oczywiście musimy mieć uzasadnione podejrzenia. Ale nie bójmy się dzwonić na 112 i eliminnować taki element z naszych dróg.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Czym się różnią alufelgi od felg stalowych?
    Felgi stanowią jeden z istotnych elementów wizualnych i technicznych każdego pojazdu. Wybór między alufelgami, a modelami stalowymi nie sprowadza się tylko do estetyki – różnice między nimi obejmują ...