Zatrzymanie prawa jazdy za nieprzyjęcie mandatu

18 Lis 2023, 18:00

Dzisiaj przeglądałem filmy na YouTube dotyczące przepisów drogowych i pod jednym z nich był komentarz, że osoba ta brała udział w kolizji drogowej, ale kiedy odmówiła przyjęcia mandatu, ponieważ uważała, że policjant się mylił, co do jej winy, to wtedy policjant powiedział, że w takim razie zatrzymuje tej osobie prawo jazdy.

Pomyślałem sobie, że to niemożliwe. Skoro nie przyjmujesz mandatu, to nikt ci prawa jazdy nie może zatrzymać dopóki sąd nie uzna cię za winnego.

Zajrzałem do Internetu i znalazłem artykuł z 2018 roku (może do tej pory coś się zmieniło), w którym jest napisane, że niby policjant może tak zrobić i jest to zgodne z prawem. I że niby dotyczy to wszystkich wykroczeń nie tylko kolizji.
https://natemat.pl/229361,policjant-ma-prawo-odebrac-prawo-jazdy-przy-odmowie-przyjecia-mandatu

Z kolei w innych artykułach, które czytałem jest napisane zupełnie coś odwrotnego, czyli, że jeśli mandatu nie przyjmujesz, to właśnie wtedy nie mogą zatrzymać ci prawa jazdy.

Czy ktoś wie, jak właściwie jest naprawdę?
LWS2023
Nowicjusz
 
Posty: 9

21 Lis 2023, 12:07

To, kiedy policjant może zatrzymać ci prawo jazdy określa art. chyba 135 ustawy. Nie może tego zrobić tylko dlatego, że ktoś nie chce przyjąć mandatu. Ja proponuję nie czytać pierdół, które ludzie wypisują w necie, tylko tego, co mówi ustawa. Oprócz tego, policjant zawsze podaje przyczynę zatrzymania PJ. Zawsze można sobie sprawdzić, czy robi to słusznie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

21 Lis 2023, 16:11

Nie widzę związku zatrzymania tego dokumentu w opisanej sytuacji.

Można sobie dokładnie poczytać Art. 135. [Zatrzymanie prawa jazdy]:
  1. Policjant:
    1. zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku:
      1. uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
      2. gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
      3. przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs reedukacyjny, o którym mowa w art. 99 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami,
      4. przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1, 1a lub 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92a § 2, art. 92b, art. 97a lub art. 98 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2151, 2311, 2581 i 2600 oraz z 2023 r. poz. 289 i 535),
      5. stwierdzenia braku dokumentu, o którym mowa w art. 38 ust. 1 pkt 3a lub 4a, lub prowadzenia pojazdu niewyposażonego w blokadę alkoholową w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami,
      6. popełnienia w okresie próbnym, o którym mowa w art. 91 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;

    2. zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na:
      1. kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub
      2. przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji; przepis nie dotyczy przewozu osób autobusem w publicznym transporcie zbiorowym w gminnych, powiatowych i wojewódzkich przewozach pasażerskich w rozumieniu ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1343 i 2666), o ile w pojeździe przewidziane są miejsca stojące;

    3. zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia podczas kontroli drogowej, że kierowca wykonujący przewóz drogowy, do którego mają zastosowanie przepisy rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz. Urz. UE L 102 z 11.04.2006, str. 1, z późn. zm.) lub umowy europejskiej dotyczącej pracy załóg pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe (AETR), sporządzonej w Genewie dnia 1 lipca 1970 r., podczas bieżącego dziennego czasu prowadzenia pojazdu wykonywał ten przewóz pojazdem wyposażonym w tachograf:
      1. wbrew obowiązkowi nie rejestrując za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi,
      2. używając cudzej karty kierowcy, używając co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używając cudzej wykresówki, używając jednocześnie kilku wykresówek,
      3. korzystając z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego lub powodującego podrabianie lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf,
      4. jeżeli tachograf został odłączony;

    4. może zatrzymać wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że
      kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

  2. Przepisu ust. 1 pkt 2 lit. b nie stosuje się, jeżeli liczba przewożonych osób w sposób, o którym mowa w tym przepisie, nie przekracza:
    1. 5 - w przypadku przewożenia ich autobusem;
    2. 2 - w przypadku przewożenia ich samochodem osobowym, samochodem ciężarowym lub w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.

  3. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem dopuścił się naruszenia, o którym mowa w tym przepisie, działając w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można było uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego.

  4. Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b oraz pkt 3, uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni.

  5. Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c oraz f oraz pkt 2 i 2a, uprawnia do kierowania pojazdem w okresie 24 godzin od chwili zatrzymania.

  6. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. e, w zakresie braku dokumentu, o którym mowa w art. 38 ust. 1 pkt 3a lub 4a, starosta wydaje zatrzymane prawo jazdy przez wprowadzenie do centralnej ewidencji kierowców informacji o zwrocie, po przedstawieniu brakującego dokumentu.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10033
Zdjęcia: 35

21 Lis 2023, 20:47

Dokładnie :ok: O to mi chodziło :ok:
Jednakże niektórzy policjanci próbują "zastraszyć" że lepiej przyjąć mandat...Pytanie zasadnicze - jak przyjmę mandat, to prawko nie będzie zatrzymane, a jak nie przyjmę mandatu, to nie będzie zatrzymane...Jak dla mnie to jest szantaż i próba wyłudzenia mandatu. A nawet drogą szantażu pozbawianie prawa do odmowy przyjęcia mandatu.
A dlaczego policjanci nie lubią jak ktoś nie przyjmuje mandatu i straszą na różne sposoby i próbują w różny sposób "namówić" do przyjęcia robiąc różnego rodzaju podchody typu bardzo rzetelna kontrola obowiązkowego wyposażenia, oświetlenia itd itp? Ano dlatego, że po powrocie na komisariat mają nieco roboty z wypełnianiem papierków żeby skierować sprawę do sądu. I zazwyczaj muszą to robić po godzinach...Dlatego kombinują na różne sposoby, żeby kierowcę oddstraszyć od takich decyzji.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000